Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zarząd ArcelorMittal Poland wypowiedział układ zbiorowy pracy w spółce

  • Kraków
  • date_range Środa, 2020.06.03 13:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:29 )
Zarząd koncernu hutniczego ArcelorMittal Poland wypowiedział obowiązujący w spółce od 10 lat Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Chce w ciągu najbliższego roku wynegocjować ze związkowcami nowy. Ci zapowiadają jednak obronę uprawnień pracowniczych. Podkreślają, że wypowiedziany układ zawiera korzystne dla pracowników regulacje dotyczące warunków pracy i płacy, wykraczające poza minimum określone w Kodeksie Pracy - między innymi określa wysokość i zasady wypłaty różnego rodzaju dodatków do płacy zasadniczej.

Fot. arch. M. Lasyk

W związku z decyzją zarządu, związkowcy z krakowskiej huty ArcelorMittal rozważają protest. Już wywiesili na budynkach plakaty i banery informacyjne. Związki zawodowe mają spotkać się w tej sprawie w przyszłym tygodniu. Wtedy zapadnie decyzja o ewentualnym proteście.

- To zagranie poniżej pasa ze strony zarządu. Układ, który jeszcze mamy, był układem dobrym. Można było go poprawiać. Są rzeczy, które mogły być poprawione. Nie może być jednak to w takiej formie - mówi Krzysztof Wójcik, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników ArcellorMittal Poland. Zarząd spółki poinformował, że jest gotów zasiąść do negocjacji w tej sprawie.

W związku z pandemią koronawirusa, od 1 maja do końca lipca w AMP trwa przestój ekonomiczny, podczas którego pracownicy otrzymują od 60 do 80 procent wynagrodzenia, w zależności od okresu przebywania na tak zwanym postojowym.

W marcu koncern poinformował o odłożeniu w czasie ponownego uruchomienia wielkiego pieca w Krakowie, który pierwotnie miał ruszyć w drugiej połowie tego miesiąca.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

"Zapisy aktualnego układu zbiorowego pracy nie są zadowalające ani dla pracowników, ani dla pracodawcy" - tak Arcellor Mittal uzasadnia wypowiedzenie obowiązujących uzgodnień między zarządem, a związkami zawodowymi. Dotyczą one m.in. dodatków za staż pracy. Spółka chce negocjować nowe porozumienie, co nie podoba się związkom zawodowym.
    Okres wypowiedzenia trwa 12 miesięcy, w tym czasie zarząd zaprasza pracowników do stołu negocjacyjnego.

"W trakcie okresu wypowiedzenia tego starego układu pracy, postanowienia dotychczas obowiązującego układu będą w dlaszym ciągu stosowane. Nie ulegną więc zmianie warunki zatrudnienia naszych pracowników. Liczymy, że w tym czasie, wspólnie z naszymi organizacjami związkowymi, uda się nam wypracować warunki nowego układu zbiorowego pracy."  - mówi Marzena Rogozik z biura prasowego spółki.

Obecny Układ Zbiorowy został wynegocjowany 10 lat temu.

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(RK/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię