Jak wynika z ocen dendrologów przeprowadzonych w ciągu ostatnich trzech lat. Wszystkie zgłoszone drzewa zasługują na ochronę ze względu na walory przyrodnicze, wiek, wielkość oraz pokrój. Większość ze zgłoszonych drzew przekracza 20 metrów wysokości.

Najwięcej, bo pięć spośród zgłoszonych drzew znajduje się w Dębnikach, Cztery zlokalizowane są w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki, trzy w Zwierzyńcu, dwa w Krowodrzy i po jednym na Grzegórzkach, w Czyżynach, Bronowicach i Prądniku Białym.

Aby zgłosić drzewo do ochrony pomnikowej należy złożyć wniosek do urzędu miasta, którego wzór możemy znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
Najważniejszą kwestią, o której powinniśmy pamiętać podczas składania wniosku jest wskazanie tego gdzie takie drzewo rośnie oraz podanie krótkiego opisu, wyjaśniającego dlaczego jest wyjątkowe. Warto załączyć także zdjęcia zgłaszanego drzewa.

A wśród krakowskich pomników przyrody niezmiennie króluje dąb.
Warto dodać, że w Krakowie w przeciągu ostatnich pięciu lat przybyło ponad 60 pomników przyrody. Przez co stolica Małopolski jest w ostatnich latach miastem o największym przyroście liczby nowych pomników przyrody w Polsce.