W tym roku UJ zapowiedział wzbogacenie Ogrodu Botanicznego o nowy budynek, w którym odwiedzający będą mogli zakupić bilety wstępu. Tym samym drewniany pawilon zastąpi murowany budynek, w którym mieścił się będzie także sklep z pamiątkami. Pracujący tam kasjerzy zyskają zaplecze socjalne, a w związku z planowaną inwestycją od początku marca do końca czerwca kasa przeniesiona zostanie na taras włoski - w tym okresie znajdowała będzie się w sąsiedztwie nowej szklarni nr 5.

Uczelnia zaplanowała także budowę nowej oranżerii, która stanie na terenie gospodarczym. Obiekt o powierzchni 72 m kwadratowych będzie nawiązywał do struktury starej stolarni, która zostanie wyburzona ze względu na zły stan techniczny. Z kolei dawny mur ogrodu, który do 1935 r. - przed powiększeniem obiektu - wyznaczał jego granicę, zostanie zachowany, a jego odrestaurowana ściana stanowiła będzie północno-wschodni bok przyszłej oranżerii. Ta z kolei - jak zapowiedział UJ - pełniła będzie wiele funkcji - ale głównie edukacyjną.

"Będziemy w niej prowadzić warsztaty botaniczne i ogrodnicze, których tematyka będzie zmienna i uzależniona od pór roku" - przekazał w czwartek kierownik Ogrodu Michał Węgrzyn. "Chcielibyśmy, by część zajęć była też skierowana do obcokrajowców. Marzy nam się również zorganizowanie - z udziałem specjalistów - hortiterapii z wykorzystaniem elementów botaniki, dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, w tym w różnym stopniu upośledzeniami umysłowymi" - podkreślił.

UJ planuje także stworzenie kolejnej oranżerii - 12-metrowy budynek o powierzchni ok. 100 m kwadratowych nawiązywał będzie do oranżerii zburzonej pod koniec lat 60. XX wieku. Uczelnia chce, aby było to miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty czy wystawy malarstwa.

W Ogrodzie UJ do tej pory m.in. przebudowano kompleks szklarniowy Victoria, w którym rośnie unikatowa, ponad 150-letnia palma daktylowa. Modernizację przeszła też szklarnia "Holenderka", w której znajduje się kolekcja ponad 350 storczyków i rzadkich sagowców, a także wybrane elementy infrastruktury - alejki, dwa stawy i fontanny oraz ogrodzenie od strony al. Powstania Warszawskiego; z kolei wzdłuż ścieżek stanęły tablice edukacyjne.

Ogród Botaniczny UJ jest najstarszym ogrodem w Polsce. Początki jego historii sięgają XVII w., ale oficjalnie założono go w 1783 r. Powstał w z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy Katedry Chemii i Historii Naturalnej. Obszar, obejmujący początkowo ok. 2,4 ha, zakomponowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Dzisiejszą aranżację zawdzięcza prof. Władysławowi Szaferowi, jednemu z najwybitniejszych polskich botaników. W 1976 r. wpisano go do rejestru zabytków jako obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

Obecnie Ogród Botaniczny zajmuje 9,6 ha, ma bogatą kolekcję drzew i krzewów. Najokazalszym jest dąb Jagielloński, który ma ok. 250 lat. Nieco młodsze są dwa derenie Śniadeckiego. Na dziedzińcu Collegium Śniadeckiego, od strony ulicy Kopernika, rośnie najstarsza polska robinia akacjowa. Zwiedzający mogą także zapoznać się z okazałymi gatunkami sagowców - jednych z najstarszych roślin na Ziemi. Kilka okazów liczy ponad 150 lat i prawdopodobnie pochodzi z naturalnych stanowisk. Ogród posiada też bogatą kolekcję ok. 500 gatunków i odmian storczyków. Jej początki sięgają połowy XIX w.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko