Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie rozpoczął się Turniej Goalballowej Ligi Mistrzów

Goalball to sport jak żaden inny – to połączenie piłki nożnej z piłką ręczną, a grają osoby niewidome i słabo widzące. W Krakowie w Hali 100-lecia przy ulicy Focha rozpoczął się Turniej Goalballowej Ligi Mistrzów. Biorą w nim udział zawodnicy między innymi z Niemiec, Polski czy Portugalii. Na czym polega goalball, dlaczego piłka do gry jest tak nietypowa i co w goalballu najbardziej lubią zawodnicy?

Fot. Elżbieta Raczyńska

Posłuchaj materiału Elżbiety Raczyńskiej

 Jest to dyscyplina dla osób słabowidzących i niewidomych. Mamy szerokie na 9 m bramki i trzech zawodników kontra trzech oponentów. Trudno porównać to do innego sportu dla ludzi pełnosprawnych. Jest to dosyć specyficzna dyscyplina. Mam piłkę o wadze półtorej kg, która wydaje dźwięki. Dzięki tym dźwiękom przeciwnicy mogą zlokalizować rywala z piłką – mówi trener Piotr Skotnicki.

Zawodnicy mają gogle, które nie pozwalają niczego dojrzeć i przed meczami zaklejaną oczy taśmami lub plastrami.

Ciężka piłka, potrafi się przemieszczać po boisku z prędkością 100 km/h, sprawia, że jest to dość kontuzyjny sport. Często jest porównywany do boksu.

W trakcie meczu ważne jest, aby na hali panowała cisza. Niepożądane dźwięki i hałasy mogą rozpraszać zawodników i utrudniać zlokalizowanie piłki.

Jak mówią zawodnicy i organizatorzy turnieju, obalają mity, że sport jest tylko dla osób bez niepełnosprawności. Sport może uprawiać każdy bez żadnych ograniczeń a potrzebne są tylko chęci.

Zawody w goalball potrwają do niedzieli, a wstęp jest wolny.

 

Autor:
Elżbieta Raczyńska

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię