Bohaterkami ekspozycji są Irena Pisek i Janina Wagner Rachel - dwie krakowianki, jedna z urodzenia, a druga z wyboru, ich rodziny, a także znajomi z którymi osiemdziesiąt lat temu zostały deportowane wgłąb ZSRR. "To unikatowe zdjęcia, bo setki tysięcy obywateli polskich wywiezionych przymusowo w czasach represji stalinowskich, nie posiada żadnych fotografii, bądź innych wizualnych przedstawień ukazujących ich los podczas zesłania" - powiedział prof. Hubert Chudzio, dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń.
Dodaje, że narratorem tej wystawy z jednej strony są pamiętniki Pani Ireny Pisek, a z drugiej strony - fotografie, które są pokazywane po raz pierwszy. Było ich ponad 200, ale nie wszystkie są na tyle dobrej jakości, by można je wystawić. „Te fotografie również są opisane w jakiś sposób opowieściami Pani Janiny Wagner Rachel, a właściwie tym co przeżyła na posiołku w Kazachstanie w latach 40.” - mówi prof. Hubert Chudzio.

Ekspozycja prezentowana będzie w gmachu głównym Uniwersytetu Pedagogicznego do końca lutego 2020 roku. Podczas poniedziałkowego spotkania, w którym udział wezmą Wojewoda Małopolski i członkowie Zarządu Związku Sybiraków w Krakowie, zostaną także zaprezentowane najnowsze publikacje dotyczące tematyki sybirackiej, w tym książka autorstwa Huberta Chudzio i Mariusza Solarza pt. „Zmarli Polacy w drodze do Ojczyzny. Polskie cmentarze w Afryce Wschodniej i Południowej 1942-1952”. Publikacja jest zwieńczeniem 10. lat pracy związanej z opieką nad polskimi nekropoliami na Czarnym Lądzie.

Przypominamy reportaż Ewy Szkurłat - "W drodze do domu".

 

(Ewa Szkurłat)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.