W czołówce klasyfikacji generalnej różnice są bardzo małe – Scaroni wyprzedza tylko o trzy sekundy Francuza Louisa Barre oraz o pięć sekund Holendra Barta Lemmena (obaj Visma-Lease a Bike). Najlepszy z Polaków, startujący w barwach reprezentacji Filip Gruszczyński zajmuje 23. miejsce, a jego strata wynosi 1.52.
Jazdę na czas zaplanowano na - tak jak przed rokiem - na płaskim, 12,5-kilometrowym odcinku. W ubiegłorocznej edycji „czasówkę” w Wieliczce i cały wyścig wygrał Amerykanin Brandon McNulty. Różnice w tej próbie były dość duże. McNulty wyprzedził dwóch Włochów – o 12 sekund Lorenzo Milesiego oraz o 15 obecnego w tegorocznej edycji Matteo Sobrero.
W peletonie 83. Tour de Pologne najlepszymi specjalistami od samotnych prób na czas są Brytyjczyk Ethan Hayter (Soudal-Quick Step), Francuz Remy Cavagna (Groupama-FDJ United), Szwajcar Stefan Kueng (Tudor) oraz Belg Alec Segaert (Bahrain-Victorious), ale wszyscy zajmują dalsze miejsca w klasyfikacji generalnej z dużymi stratami do lidera.
Natomiast w walce o podium będą się liczyć piąty w „generalce” Szwajcar Jan Christen, szósty Nowozelandczyk Finn Fischer-Black i dziewiąty Sobrero, który traci do lidera 32 sekundy. Sam Scaroni nie jest specjalistą od jazdy na czas.
W niedzielę zawodnicy będą startować w kolejności odwrotnej od zajmowanej w klasyfikacji generalnej. Zwycięzcę wyścigu poznamy o godz. 16.30.
W dekoracji najlepszych kolarzy 83. Tour de Pologne weźmie udział prezydent RP Karol Nawrocki.
Co czeka kierowców w Wieliczce i okolicach?
Organizacja wyścigu oznacza istotne zmiany w ruchu i utrudnienia dla mieszkańców oraz kierowców. Najdłużej zamknięte będą ulice Daniłowicza i Matejki. Ograniczenia obowiązują od godz. 5:00 nawet do 20:00. Sama trasa zawodów będzie dostępna dla kolarzy od 12:15 do 13:15 podczas treningu, natomiast pierwszy zawodnik wystartuje o 13:37. Przyjazd ostatniego kolarza na metę planowany jest około godz. 16:30. Poszczególne fragmenty trasy będą później stopniowo przywracane do normalnego ruchu.
Dla kierowców przewidziano śluzy drogowe działające od 13:15 do 13:30. W tym czasie możliwy będzie m.in. wyjazd z osiedli Przyszłość i Kościuszki oraz przejazd przez wyznaczone skrzyżowania. Osoby planujące podróż przez Wieliczkę powinny uwzględnić dodatkowy czas, a w miarę możliwości wybrać alternatywną trasę.