Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sześćdziesiąt nowych ekologicznych autobusów wyjechało na ulice Krakowa. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Środa, 2016.07.20 13:54 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:45 )
60 nowych, 12-metrowych autobusów wyjechało na ulice Krakowa. To kolejna część dostawy z projektu, w ramach którego MPK kupiło łącznie ponad sto pojazdów. Po raz kolejny są to autobusy marki Solaris.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj co mówi Alicja Tomalczyk, jedna z kierujących nowymi autobusami
Sześćdziesiąt nowych ekologicznych autobusów wyjechało na ulice Krakowa

"Autobusy spisują się bardzo dobrze na trasie. Pasażerowie też są zadowoleni. Jest bardzo łagodne hamowanie. Wszystko jest tak jak trzeba" - mówiła Radiu Kraków Alicja Tomalczyk, jedna z kierujących nowymi autobusami.

W pojazdach znajdziemy ładowarki USB oraz  automat biletowy obsługujący nie tylko gotówkę, ale i karty płatnicze. Autobusy standardowo wyposażone będą także w klimatyzację i monitoring.

Nowością są bramki zamontowane w drzwiach wszystkich pojazdów. Policzą one wsiadających i wysiadających pasażerów. Zebrane przez system dane będą wykorzystywane w zarządzeniu komunikacją. 

„Jest to największy jednorazowy zakup w historii krakowskiego MPK. To pokazuje zmianę polityki transportowej miasta” - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Według niego zakup 60 ekologicznych autobusów to kolejny etap działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Krakowie.

Autobusy są napędzane ekologicznymi silnikami, które spełniają najwyższą europejską normę Euro 6. Dzięki zastosowaniu systemu rekuperacji energii, energia odzyskiwana podczas hamowania zasila m.in. oświetlenie autobusu i automat biletowy. Rozwiązanie to zmniejsza zużycia paliwa.

Prezes krakowskiego MPK Rafał Świerczyński ocenił, że zakup 60 nowych autobusów to dla komunikacji miejskiej w Krakowie duży skok technologiczny. „Naszym celem jest to, żeby w 2017 roku do obsługi linii w centrum miasta, w rejonie drugiej obwodnicy wykorzystywane były wyłącznie pojazdy spełniające co najmniej normę Euro 5” - dodał. 

Wartość kontraktu z producentem autobusów Solaris Bus & Coach wynosi ponad 71 mln zł. W Krakowie jeżdżą już 324 pojazdy tej firmy.

Krakowski tabor został też wsparty przez 10 nowych pojazdów Mobilis. WIĘCEJ

 

 

(Bartłomiej Grzankowski, PAP/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię