Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Strażnicy obywatelscy pilnują porządku w Krakowie

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.10.04 11:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:37 )
Dla jednych donosiciele dla innych strażnicy obywatelscy - na os. Kalinowym w Krakowie działa grupa mieszkańców, którzy pilnują porządku na terenie swojej spóldzielni.

fot. Archiwum Radia KrakówPatrolują okolice i wymierzają sprawiedliwość. Zadania strażników miejskich chętnie wypełniają mieszkańcy osiedla w Nowej Hucie, głównie te dotyczące parkowania. Na os. Kalinowym działa grupa mieszkańców, można by rzec - strażników obywatelskich. Do perfekcji wypracowali sobie przeganianie "obcych", parkujących na osiedlowym parkingu. Aktywiści albo sami interweniują, albo dzwonią po straż miejską.


To nie pierwszy przypadek pilnowania porządku na własnym terenie. Obowiązki straży miejskiej jeszcze nie tak dawno temu chętnie wypełniał mieszkaniec Ruczaju. Za pomocą kamer zamontowanych na balkonie obserwował parking pod blokiem. Mężczyzna podchodził do samochodów i sprawdzał czy maja wjazdówkę.

Samochody bez identyfikatora spisywał i zgłaszał do straży miejskiej. Dzięki interwencjom "strażnika" na biurku dyżurnego lądowało co najmniej kilka zgłoszeń w miesiącu.

Sąsiedzką straż tymczasem pochwalają psycholodzy. Joanna Ziaja - psycholog społeczny - sugeruje, by obywatelska interwencję zaczynać od rozmowy. Dopiero po bezskutecznych prośbach, należy wezwać straż.


Jeżeli dana spółdzielnia jest zarządcą terenu, ma prawo przeznaczyć parking wyłącznie dla swoich mieszkańców. Jedynym rozwiązaniem byłyby dodatkowe parkingi.


Wspomniane osiedle w Howej Hucie budowane było według starych norm, czyli 1 miejsce parkingowe przypada na 5 lokali. Teraz zdarza się, że na 1 lokal przypadają 2, a nawet 3 auta.

(Aleksandra Ratusznik/jg)

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię