Opieka nad smokiem to duża odpowiedzialność. "Osoba, która się tego podejmie musi być dyspozycyjna, odważna i nie bać się zajrzeć potworowi do paszczy. Przegląd paszczy smoka - jakby to śmiesznie nie brzmiało - jest bardzo ważnym zadaniem. Jak dojdzie do zatkania przewodu, który dostarcza gaz, lub do zatarcia żarnika, który daje iskrę to smok nie będzie ział" - mówi Michał Pyclik z ZIKiT-u. 

Smok ma ziać co trzy minuty, dlatego firma obejmująca opiekę nad krakowskim symbolem musi na bieżąco usuwać wszystkie usterki i oczywiście mieć uprawnienia gazowe.

Co powinno charakteryzować smoczego opiekuna? "Powinien być systematyczny, żeby go systematycznie czyścić. Musi być też odważny. Opiekun smoka powinien być czuły. Smok stoi sobie sam. Każdy zrobi sobie zdjęcie i ucieka. On potrzebuje kogoś, kto go pogłaszcze, przytuli, będzie z nim na stałe i okaże mu serce" - mówią krakowianie.

Nowego opiekuna dla smoka wawelskiego ZIKiT szuka do 19 stycznia. Wtedy kończy się termin nadsyłania ofert przetargowych.

 

 

 

(Martyna Masztalerz/ko)