Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

Samorządowcy i lokalni przedsiębiorcy będą walczyć o PKL

 • Kraków
 • date_range Wtorek, 2012.09.18 12:30 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:34 )
Polskie Koleje Górskie wspólnie z Adamem Bachledą- Curusiem i lokalnymi przedsiębiorcami rozważają możliwość przedstawienia wspólnej propozycji kupna majątku Polskich Kolei Linowych. Zapowiedział to na antenie Radia Kraków w programie O tym się mówi prezes PKG Łukasz Chmielowski.

fot. Archiwum Radia Kraków


Szykuje się solidarne porozumienie lokalnych samorządowców i mieszkańców Podhala.

Jak powiedział Chmielowski na naszej antenie, PKG wysłały zakopiańskiemu przedsiębiorcy Adamem Bachledzie-Curusiowi propozycje współpracy. Zarówno jemu, jak skupionym wokół Bachledy przedsiębiorcom od dawna zależy na wykupie majątku PKL. Wkrótce odbędzie się spotkanie w tej sprawie.

PKG nie boją się stawać w szranki ze Słowakami, zwłaszcza, że nie chodzi wyłącznie o wykup spółki a o rozwój infrastruktury na przykładzie austriackich Alp. To ma być zdaniem Chmielowskiego rozwój i promocja całego regionu.


Zapis rozmowy Jacka Bańki z prezesem Polskich Kolei Górskich Łukaszem Chmielowskim:

Jacek Bańka: Dlaczego Polskie Koleje Górskie powinny kupić kolejkę na Kasprowy Wierch?

Łukasz Chmielowski prezes spółki Polskie Koleje Górskie: Jesteśmy samorządową spółką i chcielibyśmy aby to samorządy decydowały o tym, jaka jest oferta turystyczna, jaka jest jakość tej oferty. Dlatego Polskie Koleje Górskie są tą firmą, która zaproponuje najlepsze warunki zakupu PKL-u.

Zapytam wprost, majątek PKL-u powinien pozostać w polskich rękach?

- Chcielibyśmy pójść sprawdzonym szlakiem, który znamy z Alp austriackich. Tam bardzo wiele samorządów jest właścicielami infrastruktury, ośrodków narciarskich. Chcielibyśmy aby było tak i teraz, w przypadku tej prywatyzacji.

Spółce wystarczy pieniędzy?

- Współpracujemy z firmą doradczą Ernst&Young, która wspiera nas w pozyskaniu finansowania i jesteśmy dobrej myśli.

Słowacy mówią o 130 milionach, Tadeusz Bachleda-Curuś, który też chciałby kupić kolejkę na Kasprowy mówi o 200 milionach, czy rzeczywiście wystarczy pieniędzy, żeby sprostać tej ofercie?

- My nie mówimy, tylko działamy i złożymy ofertę, która będzie najlepsza.

Czy nie lepiej się dogadać z Bachledą- Curusiem i działać razem na rzecz PKL-u?

- Oczywiście nie zakładam, żebyśmy mieli się nie dogadać. Działamy na jednym rynku. Mieliśmy spotkanie w tej sprawie. Przesłaliśmy też zaproszenie do współpracy z panem Curusiem. Wszystko jest otwarte. Jesteśmy dobrej myśli, że właśnie lokalni przedsiębiorcy zaangażują się w tą inwestycję. Taka jest podstawa naszego projektu.

Czyli możliwe jest przejęcie PKL-u przez Polskie Koleje Górskie i przez firmę Bachledy-Curusia. Realna jest taka wspólna inicjatywa?

- Tak to powinno wyglądać.

To dlaczego panowie się jeszcze nie dogadali?

- Nie chciałbym tu niczego przesądzać. Jesteśmy na razie przed spotkaniem, wysłaliśmy wszystkie dokumenty. O szczegółach będzie można pomówić za jakiś czas.

Kiedy dojdzie do tego spotkania? I kiedy poznamy owoce tych rozmów?

- W przyszłym tygodniu będzie wiadomo coś więcej. Myślę, że nie chodzi tu o wzajemne sympatie. PKL jest strategiczną firmą działającą m.in. w Zakopanem. Trzeba zewrzeć szyki tak, aby złożyć jak najlepszą ofertę po to by samorządy i mieszkańcy mogli być wspólnymi właścicielami PKL-u.

Słowacy proponują wspólny karnet, który pozwoli na korzystanie z atrakcji turystycznych po obu stronach granicy. Co więcej, będzie można go wykorzystać w Krakowie i Zakopanem. Będzie też można pojechać do Wieliczki. Podobną ofertę chce przygotować pana firma.

- Generalnie to nic nowego. Od jakiegoś czasu mówimy o karcie turystycznej, która będzie jednocześnie skipassem dla wszystkich ośrodków narciarskich ale także biletem, gdzie będzie można skorzystać ze zniżek w restauracjach. Ważnym elementem będzie wprowadzenie ekologicznego transportu publicznego i to wszystko będzie zawierać się w jednej karcie turystycznej.

Kiedy poznamy konkrety dotyczące tego projektu?

- Najpierw musimy kupić PKL. Chcemy aby jego zakup nie był tylko celem w samym sobie. To ma być narzędzie rozwoju regionu. Stąd te pomysły aby rozwijać infrastrukturę i aby budować jak najlepszy produkt turystyczny, łącznie z promocją regionu a wręcz nawet Małopolski.

Zdaniem członka Zarządu Województwa Małopolskiego Jacka Krupy tak naprawdę przy kupnie majątku PKL powinien zadecydować czynnik ekonomiczny i pragmatyczny. Czy jest tam jeszcze dodatkowo wartość dodana, emocjonalna, która powinna zadecydować o tym, że to spółka samorządowa powinna przejąć kolejkę na Kasprowy.

- Nie chciałbym się spierać z członkiem Zarządu Województwa, szczególnie, że wiem, że marszałek bardzo trzyma kciuki za nasz projekt. Mało tego, w rozmowie z burmistrzem zapowiadał, że Województwo Małopolskie poprzez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego dołączy do projektu. Tą inicjatywę trzeba analizować trochę szerzej. Wydana złotówka, na przykład na Kasprowym, to 9 zł wydanych w regionie. To nie tylko czynnik ekonomiczny powinien determinować, kto będzie w przyszłości właścicielem PKL-u . Także powinno być wzięte wiele innych czynników jak kontekst środowiskowy czy społeczny.

Czy powinniśmy się bać Słowaków, którzy również mają ochotę na kolejkę na Kasprowy?

- Jesteśmy w Unii Europejskiej i jesteśmy sąsiadami. Ja na przykład nie boję się Słowaków, co więcej, nawet bardzo ich lubię. W ogóle nie potrzebne zamieszanie pod tytułem: „bo Słowacy, bo Polacy...” Z mojego punktu widzenia najpierw należy wzmocnić ofertę turystyczną u nas a potem współpracować. Zapowiadane są wspólne igrzyska olimpijskie. To może być jakaś wspólna inicjatywa.

Co zyskają mieszkańcy Podhala na tym, że majątek PKL-u kupi spółka Polskie Koleje Górskie?

- Po raz pierwszy to samorząd będzie mógł decydować o ofercie turystycznej, o tym jaki to będzie produkt i jaka będzie jego jakość. I właśnie nasz projekt zakłada, żeby to gminy decydowały o tym jak będzie się rozwijać infrastruktura turystyczna i produkt turystyczny. Dlatego zyskają bardzo wiele.

Co będzie, jeśli to Tatra Mountain Resorts kupi PKL?

- Mamy wypracowane zdanie na ten temat, ale nie chciałbym dziś o tym przesądzać. Jesteśmy w trakcie rozpoczynania tego biegu i mam nadzieję że będziemy zwycięzcami i to my kupimy PKL.

Ale powiedział pan, że "mamy zdanie na temat ewentualnego rozwoju jeśli to Słowacy kupią Linie.” Co nas zatem czeka?

- Ja tutaj nie zamierzam w żaden sposób krytykować Słowaków ani wróżyć z fusów, co się stanie jeśli Słowacy kupią PKL. My zmierzamy do celu jakim jest zakup Polskich Kolei Linowych przez spółkę, której właścicielem są lokalne samorządy.

A jeśli samorządy kupią PKL, Jaka będzie najbliższa przyszłość spółki i jak będzie wyglądał ten rozwój?

|- Chociażby jeden wspólny skipass dla wszystkich ośrodków narciarskich to rzecz oczywista, taki jeden skipass powinien dać możliwość korzystania z oferty ośrodków na jednym karnecie.

Rozpoczynająca się jesień będzie momentem, kiedy dowiemy się jaka będzie przyszłość majątku PKL-u?

Oczywiście, jesień będzie bardzo gorąca.

Jest kolejny chętny do kupna kolejki na Kasprowy Wierch

(Jacek Bańka/jg)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

 • 07:32

  Prof. Andrzej Piasecki: na ostateczny wynik wyborów mógł wpłynąć brak jasnego przekazu polityków PiS

 • 07:12

  Tatrzański Park Narodowy ogłasza koniec sezonu narciarskiego

 • 07:00

  Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Jak zapewnić bezpieczeństwo osobom niepełnosprawnyma

 • 06:04

  Wiadomości Komunikacyjne Radia Kraków 23.04

 • 19:24

  Jak walczyć z nielegalnymi składowiskami niebezpiecznych odpadów?

 • 20:46

  Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

 • 18:19

  Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

 • 15:39

  #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

 • 13:55

  RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

 • 12:33

  W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

 • 11:03

  Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

 • 10:11

  #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

 • 09:44

  Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

 • 09:21

  Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

 • 08:54

  Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

 • 08:13

  RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

 • 07:56

  RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

 • 07:27

  Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

 • 18:05

  73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

 • 16:37

  Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię