Jak podała Prokuratura Krajowa w poniedziałkowym komunikacie, w wyniku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, w zeszłym tygodniu dokonano zatrzymań sześciu osób biorących udział w tym procederze, w tym Krystiana K. kierującego grupą. Jej działanie miały zasięg międzynarodowy.

Według ustaleń śledczych, grupa działała od 2010 roku do września 2016 roku w Myszkowie, Warszawie, Krakowie i innych miejscowościach na terenie Polski, a także w Niemczech i na Słowacji.

Działania przestępcze polegały na wystawianiu faktur VAT nieodzwierciedlających rzeczywistych transakcji kupna – sprzedaży granulatu tworzyw sztucznych. Miało to na celu upozorowanie transakcji w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów, skutkujących uszczuplaniem lub narażeniem na uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT przez ustalone podmioty gospodarcze, w związku z uczestnictwem w obrocie. Ponadto sprawcy podejmowali czynności związane z praniem brudnych pieniędzy.

Jak ustalono w toku śledztwa, w karuzeli podatkowej wiodącą rolę tzw. "brokera" pełniła firma należąca do grona największych dystrybutorów granulatów tworzyw sztucznych na terenie Polski.

Straty budżetu Państwa w wyniku działalności w latach 2011-2015 grupy przestępczej wyniosły ponad 60 mln złotych.

Prokurator przedstawił Krystianowi K. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy, za co grozi mu do 15 lat więzienia. Leszek M., Zbigniew K., Szymon P., Bartłomiej P. usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz posługiwania się nimi. Grozi im za to kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Beacie M. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw przeciwko dokumentom oraz przestępstw karnoskarbowych, związanych z wystawianiem i obrotem fakturami. Są to czyny zagrożone karą do 8 lat więzienia.

Na wniosek prokuratury sąd orzekł wobec czterech z nich areszt tymczasowy na trzy miesiące. Wobec Szymona P. zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 50 tysięcy złotych, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Wobec Beaty M. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju. Śledczy zabezpieczyli też luksusowe samochody o łącznej wartości ok. 5,4 mln złotych.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)