- A
- A
- A
Rowery z miejskiej wypożyczalni zostały przekazane do krakowskich szkół. "Uczniowie się cieszą"
Blisko 200 rowerów, które w ostatnich latach były dostępne w Krakowie w wypożyczalniach miejskich KMK Bike, trafiło do szkół, ośrodków szkolno-wychowawczych, domów kultury. Szkoły i inne placówki opiekujące się młodzieżą, które chciały dostać wycofywane z użytku rowery zgłaszały się do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Dostaną od 5 do 25 jednośladów."Uznaliśmy, że oddanie tych rowerów szkołom to najlepsze rozwiązanie. Jest to pretekst także do tego, żeby zwrócić uwagę, czym nasze dzieci dojeżdżają codziennie na zajęcia. To nie zawsze musi być samochód. Rower jest alternatywą" - mówił we wtorek rzecznik ZIKiT Michał Pyclik.
Obdarowani byli zadowoleni z prezentu. "Pomysł super. Ja się bardzo cieszę, uczniowie też" - mówił Maciej Pierzchała ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Krakowie. Dodał, że rowery będą wykorzystywane w celach rekreacyjnych, ale też uczniowie będą mogli się uczyć ich naprawiania.
Tymczasem firma, która dostarczyła rowery do sieci miejskich wypożyczalni w Krakowie w piśmie do prezydenta ostrzegła, że jednoślady są w złym stanie, wymagają przeglądu i napraw. Firma zaproponowała, że odkupi je od miasta. "Oferta firmy nie była korzystna, dlatego zdecydowaliśmy, że wyremontujemy je i będą dalej służyły krakowianom" – mówił Michał Pyclik. "Każdy z tych rowerów zanim trafi do szkół będzie serwisowany, naprawiony. Nie oddamy rowerów, które nie są w pełni bezpieczne" - zapewnił. Dodał, że około 60 rowerów w złym stanie technicznym być może razem ze stacjami do ich parkowania trafi na licytację.
Przekazanie rowerów szkołom to jedno z wydarzeń Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności.
W miejskich wypożyczalniach od połowy października mają być dostępne nowe rowery dostarczone przez firmę BikeU, z którą miasto podpisało umowę koncesyjną na kolejne osiem lat. Na początek ma to być 100 całorocznych rowerów czwartej generacji; a do kwietnia 2017 r. - 1,5 tys. Rowery są wyposażone są w wał kardana zastępujący łańcuch, komputer pokładowy, gps i oświetlenie LED. Sposób wypożyczania rowerów będzie działał na zasadach podobnych do dotychczasowych, loginy i konta użytkowników zostaną przeniesione do nowego systemu.
Kraków był pierwszym polskim miastem, które w 2008 r. uruchomiło system rowerów miejskich. Teraz jako pierwsze wprowadzi rowery najnowszej, czwartej generacji. W zeszłym roku z usług KMK Bike skorzystało ponad 50 tys. osób.
(Dominika Panek,PAP/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:53
Burzowy front uderzył w Kraków. Zalane torowiska i utrudnienia w ruchu
-
12:51
Przemek Czaja: Fotografia ma wspólny mianownik z malarstwem
-
12:36
Są pieniądze na zabezpieczenie osuwiska w powiecie tarnowskim. Prace jeszcze w tym roku
-
11:49
Kraków zmniejszy liczbę kramów na Małym Rynku. Wystawcy protestują
-
11:43
Codzienne bariery dla osób z niepełnosprawnościami. "Wsparcie jest na wagę złota"
-
11:38
Cząsteczka z Krakowa zwróciła uwagę amerykańskiej fundacji. Czy iQ-007 pomoże chorym na Parkinsona?
-
11:31
Sypie się obwodnica zachodnia Nowego Sącza. Drogowcy musieli wstrzymać prace
-
11:09
Placebo – „RE:CREATED” (2026)
-
10:42
Pluralizm religijny jako konieczność
-
10:41
Arkadiusz Mularczyk (PiS) do dziennikarza: "Pan jest Polakiem w ogóle?"
-
10:33
Ta droga zniknęła pod wodą. Teraz może ruszyć odwadnianie
-
10:16
Ofiara molestowania domaga się 20 mln zł od Archidiecezji Krakowskiej. Kard. Dziwisz nie stawił się w sądzie
-
09:39
Tarnów zmienia zasady ruchu na tymczasowym rondzie. Kierowcy pojadą na wprost
-
08:53
Borax zamiast lekarza. Jak internet sprzedaje fałszywą nadzieję?
-
07:46
Tarnów chce więcej kontroli na ul. Lwowskiej. Ciężarówki nadal łamią zakaz
-
07:30
Bezpłatne kontrole rowerów wracają do Krakowa. Akcja startuje na Rondzie Mogilskim
-
18:30
Temat tabu - uzależnienie wśród osób z niepełnosprawnościami. Anna Dymna rzuca światło
-
22:05
Instynkt – biologiczny autopilot czy mit?
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
-
10:45
Kraków dr Moniki Widzickiej - odc. VIII - "Muzyka w salonie”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze