Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Robot antyterrorysta” pomoże w pracy straży granicznej na lotnisku w Balicach

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2017.12.12 10:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:09 )
Oficjalna nazwa urządzenia to robot pirotechniczny IBIS. To sterowany bezprzewodowo, sześciokołowy pojazd wyposażony w kilkumetrowy wysięgnik. Ma pomóc w pracy pirotechnikom, czyli będzie wysyłany, by sprawdzać niebezpieczne przedmioty i bagaże pozostawione bez opieki. Tylko w tym roku na krakowskim lotnisku było ich blisko 150.

fot: KOSG

Posłuchaj co mówią ppłk. Stanisław Laciuga – komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i konstruktor robota – dr Piotr Szynkarczyk
Robot antyterrorysta Straży Granicznej

- To jest robot pirotechniczny, ale może mieć wiele różnych urządzeń jak: przecinak do łańcuchów, wyrzutnik pirotechniczny, strzelbę, urządzenie rentgenowskie, zamrażarkę. Można długo wymieniać - mówi konstruktor robota, dr Piotr Szynkarczyk. "To urządzenie będzie ratowało życie strażników" - dodaje ppłk. Stanisław Laciuga, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

"Gdy robot podejmuje akcję i coś mu się stanie, można go zreperować. Nie ma kłopotów w stylu: rehabilitacja, rodzina, dzieci. Ten problem w przypadku maszyny nie istnieje" - dodaje konstruktor.

Nowoczesny robot IBIS waży ponad 300 kilogramów, jest zdalnie sterowany i ma kilkumetrowy, wielofunkcyjny wysięgnik. Maszyna jest w stanie zdetonować ładunek lub wywieźć go w bezpieczne miejsce. Przystosowana jest do pracy w różnych temperaturach i w trudnym terenie.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów dostarcza podobne maszyny także policji, wojsku i straży pożarnej. Jak mówią konstruktorzy, w zależności od wyposażenia, robot kosztuje tyle, co kilka dobrych samochodów.
 

 

 

 

(Dominika Panek/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię