Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rektorzy krakowskich uczelni wprowadzają w życie plany oszczędnościowe

  • date_range Piątek, 2022.10.07 15:45 ( Edytowany Piątek, 2022.10.07 16:05 )
W związku z rosnącymi cenami energii uczelnie muszą drastycznie ograniczać koszty. Pierwsze decyzje już zapadły. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel w tym tygodniu zdecydował o wprowadzeniu zajęć zdalnych na przełomie października i listopada oraz na przełomie roku. To jednak niejedyne szykowane rozwiązania...

fot: M. Mędela

Są plany oszczędzania i apele. Podczas inauguracji 98. roku akademickiego Uniwersytetu Ekonomicznego rektor uczelni prof. Stanisław Mazur apelował do obecnego na uroczystościach prezydenta Andrzeja Dudy o wsparcie rektorów. Powołując się na autorytet głowy państwa, prosił o wstawienie się w imieniu polskich uczelni do rządu o pomoc w tej trudnej sytuacji ekonomicznej.

posłuchaj prof. Stanisława Mazura

Rektor dodawał, że nawet jeżeli zimą nie zabraknie energii, uczelnie mogą nie mieć z czego zapłacić rachunków. W takiej sytuacji jest już Uniwersytet Jagielloński, którego rachunki za energię wzrosły siedmiokrotnie. Rektor Jacek Popiel zdecydował o wprowadzeniu zajęć zdalnych w kilku terminach. Chodzi między innymi o dni w pobliżu 1 listopada, świąt Bożego Narodzenia czy okresu po Nowym Roku kiedy studenci i tak wyjeżdżają do domu. Jeszcze nie wiadomo jakie to da oszczędności, ale rektor podkreśla, że są konieczne.

posłuchaj prof. Jacka Popiela

Uczelnia analizuje też plan na 2 semestr. Tu pod uwagę brane jest skrócenie tygodnia nauki do czterech dni i kończenie zajęć przed godz. 18. Podobny plan analizuje Uniwersytet Rolniczy - mówi rektor Sylwester Tabor i dodaje, że bez oszczędności nie można zrealizować roku akademickiego w tych wymiarach dydaktycznych

posłuchaj prof. Sylwestra Tabora

O zajęciach zdalnych mówiła też rektor Akademii Teatralnej Dorota Segda. Do rozwiązań proponowanych przez rektorów odniósł się dziś minister nauki i edukacji. Przemysław Czarnek apelował, by mimo trudności nie odwoływać zajęć stacjonarnych i nie podejmować pochopnych decyzji o wysyłaniu studentów na naukę zdalną. Jak podkreślał, uniwersytet bez studentów na korytarzach to uniwersytet tylko w połowie będący tym, czym powinien być.

posłuchaj ministra Przemysława Czarnka

Warunkiem jest jednak - jak mówią przedstawiciele uczelni - obniżenie kosztów energii. Prof. Jacek Popiel, który przewodniczy Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, mówił mi, że rozmawiał już na ten temat z ministrem Czarnkiem. Otrzymał zapewnienie, że uczelnie zostaną objęci ustawą, która pozwoli regulować ceny energii dla tzw. instytucji wrażliwych.

Konkretów jednak jeszcze nie na. A w oczekiwaniu na nie - gaszenie światła i obniżenie temperatury w salach wykładowych raczej nie zaszkodzi. Inne pomysły na oszczędności na uczelniach? Uniwersytet Ekonomiczny zamyka pływalnie, Uniwersytet Rolniczy zmniejszy temperaturę w szklarniach, niektóre mogą zostać też zamknięte.
 

Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię