Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Przełomowe dla polskiej nauki urządzenie powstaje w Krakowie

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2015.03.19 14:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:55 )
W Wielkim Zderzaczu Hadronów zderzają cząstki, w Krakowie będą je rozpędzać do niewyobrażalnych prędkości. Na terenie trzeciego Kampusu UJ dobiega końca budowa pierwszego w Polsce i w tej części Europy synchrotronu, czyli urządzenia, które generuje promieniowanie elektromagnetyczne z rozpędzonych do prędkości światła elektronów.

Synchrotron. Fot. zespół Solaris

Posłuchaj rozmowy Oli Ratusznik z Piotrem Gorylem z Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris
Dobiega końca budowa pierwszego w Polsce synchrotronu

Jak podkreśla Piotr Goryl z Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, budowa ruszyła w maju 2012 roku, dziś już prawie wszystko jest gotowe.

- Trwa przykrywanie tunelu synchrotronu, by ochronić halę przed promieniowaniem - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Piotr Goryl.

Sam synchrotron to urządzenie, w którym elektrony rozpędzone nawet do prędkości światła, kręcąc się w kółko, na każdym zakręcie generują światło o bardzo szerokim spectrum pozwalające oświetlać próbki badane przez naukowców.

W ten sposób można badać np. procesy zachodzące w spalaniu silnika czy próbki dzieł sztuki. "W Grenoble naukowcy mogli odczytać notatki zapisane przez Juliusza Cezara na zwiniętych papirusach. Przy rozwijaniu zwyczajnie by się pokruszyły" - dodaje Piotr Goryl.

Przykrywanie tunelu synchrotronu potrwa jeszcze kilka dni. Urządzenie w przyszłości posłuży naukowcom wielu dziedzin. Biolodzy, chemicy czy fizycy będą dzięki niemu zaglądać w głąb materii. Do tej pory by prowadzić badania naukowcy jeździli do Francji, Szwecji, Hiszpanii i Włoch. Teraz na pewno zaoszczędzą sporo czasu. Budowa ma się zakończyć we wrześniu.

 


(Ola Ratusznik/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze:

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1222266

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię