Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Problematyczna budowa na os. Teatralnym: wjechał ciężki sprzęt, mieszkańcy nie składają broni

Wraca temat osiedla Teatralnego w Krakowie. Na teren budowy wjechał ciężki sprzęt, a hałas roznosi się po osiedlu. Chodzi o nadbudowę na dawnej stołówce kombinatu i powstanie osiemnastometrowego apartamentowca z 70 mieszkaniami. Mieszkańcy okolicznych bloków są załamani, ale nie zamierzają się poddawać i ciągle walczą. Niektórzy już od 17 lat u miejskich radnych czy posłów. Czy coś jeszcze da się w tej sprawie zrobić?

Fot. Elżbieta Raczyńska

Posłuchaj materiału Elżbiety Raczyńskiej
Mieszkańcy osiedla Teatralnego boją się, że inwestycja będzie utrudniać im życie. Chodzi o brak dostępu do światła w mieszkaniach albo jeszcze większy problem z miejscami parkingowymi. Dodatkowo prace mają trwać dwa lata, co będzie oznaczać ciągły hałas - mówią mieszkańcy.
Czy jest jeszcze jakieś rozwiązanie problemu? Przedstawiciele mieszkańców i rady dzielnicy spotkali się z małopolską konserwator zabytków Katarzyną Urbańską. Prosili o pomoc w tej sprawie.
Pani konserwator była bardzo zaniepokojona stanem budynku na osiedlu Teatralnym 19. Na ręce pani konserwator złożyliśmy wczoraj dokumenty, z którymi się zapozna i wówczas podejmie stosowne decyzje
- relacjonuje Amelia Juszczak-Michalska radna dzielnicy Nowa Huta. 
W oficjalnym stanowisku małopolskiej konserwator czytamy, że spotkanie miało charakter informacyjny i teraz musi ona przyjrzeć się sprawie.
Według informacji, jakie przekazał poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski po rozmowach z ministrem kultury i wojewódzką konserwator: opcje rozwiązania tego problemu mogą być dwie. Albo wpisanie budynku stołówki do rejestru zabytków lub uchylenie pozwolenia na budowę przez prezydenta Krakowa. 
Co możemy w tej chwili zrobić, to próbować wszcząć na nowo postępowanie o wpisanie do rejestru zabytków, ponieważ jeśli to jest zabytek, a nie układ architektoniczny, to jest jakaś szansa. Można też domagać się od prezydenta uchylenia tego pozwolenia na budowę
- mówi Miszalski
Budynek, który jest rozbudowywany to dawna stołówka pracownicza Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego. Potem znajdowały się tam sklepy i usługi. 
Autor:
Elżbieta Raczyńska

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię