Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Polski Alarm Smogowy pisze list otwarty do ministra zdrowia w sprawie smogu

  • Kraków
  • date_range Środa, 2017.01.04 09:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:05 )
Minister Konstanty Radziwiłł powiedział, że problem zanieczyszczenia powietrza jest tylko teoretyczny. Tymczasem według danych prezentowanych przez Alarm Smogowy, na choroby płuc i choroby układu krążenia rocznie w Polsce umiera więcej osób niż w wypadkach drogowych. Aktywiści postanowili zatem interweniować w ministerstwie.

fot: T. Gut

Alarm Smogowy prosi ministra zdrowia o wytłumaczenie się ze swoich słów o "teoretycznym zagrożeniu". Jak powiedział reporterce Radia Kraków Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego, aktywiści są zdziwieni takim stanowiskiem Konstantego Radziwiłła. "To podważa wszystkie działania edukacyjne prowadzone przez nas i inne organizacje, choćby Światową Organizację Zdrowia" - mówią.

Dlatego w liście otwartym przytaczają ministrowi dane, mówiące o tym, że "statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem".

Na koniec pytają ministra o to, jakie działania zamierza podjąć, aby walczyć ze skutkami zanieczyszczonego powietrza.

W Krakowie trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały antysmogowej. Proponowane przepisy zakładają stopniową likwidację pieców węglowych oraz zakaz palenia opałem najgorszej jakości, czyli mułem węglowym. To propozycja bardziej liberalna od przepisów, które w 2019 roku zaczną obowiązywać w samym Krakowie. Zgodnie z uchwałą, w stolicy małopolski nie będzie można w ogóle spalać paliw stałych.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię