Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowoczesny robot medyczny pomaga lekarzom Szpitala Uniwersyteckiego w operacjach

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2018.12.21 15:50 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:26 )
W Szpitalu Uniwersyteckim działa już jeden z najnowocześniejszych na świecie robotów chirurgicznych. Aparat - niczym z serialu o chirurgach - pomaga w wykonywaniu zabiegów. Maszyna ma cztery ramiona, zakończone narzędziami chirurgicznymi. Lekarz prowadzący operację kieruje nimi za pomocą pulpitu i dżojstików.

fot Marek Lasyk

posłuchaj prof. Piotra Chłosty
Robot medyczny w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

Praca chirurga z wykorzystaniem systemu robotycznego jest o tyle bardziej komfortowa, że nie stoi on w niewygodnej pozycji torreadora w trakcie standardowej operacji laparoskopowej, tylko siedzi jak pilot odrzutowca, dysponując tylko manetkami i wykonując takie ruchy, które są odzwierciedleniem rzeczywistych ruchów narzędzi  w organizmie chorego - mówi profesor Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii. Maszyna śledzi też ruch oczu lekarza prowadzącego zabieg i automatycznie dostosowuje obraz wyświetlany na ekranie.

Pełniący obowiązki dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski powiedział, że placówka jest pierwszą w Polsce, która dysponuje takim robotem. Wśród zalet urządzenia wymienił szerokie spektrum zastosowania – w chirurgii ogólnej, ginekologii i urologii. Wskazał także, że operacje robotem Senhance są tańsze niż operacje wykorzystywanym już w Polsce robotem Da Vinci.

Zdaniem dyrektora robotyka jest przyszłością chirurgii. "Nie wyobrażam sobie, by tego typu sprzętu mogło zabraknąć w tak nowoczesnym ośrodku klinicznym, jakim jest nasz szpital. Uważam, że to ważne, by zatrudnieni w nim specjaliści mieli dostęp do najnowszych osiągnieć technicznych, które pozwalają im w pełni wykorzystywać ich wiedzę i umiejętności" – powiedział.

Wyprodukowany w USA robot marki Transenterix ma trzy ramiona, w których można umieszczać instrumenty lub aparat endoskopowy do wykonywania operacji laparoskopowych wspomaganych przez robota. Jest wyposażony w ergonomiczną konsolę, dzięki której chirurg może wydawać instrukcje dla przyrządów podłączonych do różnych ramion robota. System umożliwia także jednemu chirurgowi sterowanie ruchem kamery przy jednoczesnej obsłudze instrumentów chirurgicznych, a także śledzi ruchy gałek ocznych. W praktyce oznacza to, że chirurg stosuje ruchy oczne do dopasowania pola widzenia, poruszając endoskopem czy podporządkowując instrumenty do najbardziej odpowiednich ramion urządzenia.

Na ogromną precyzję urządzenia wskazał chirurg i onkolog prof. Piotr Richter. Jak podkreślił, pacjenci którzy dotychczas przeszli operację z użyciem robota, nie mieli powikłań.

Specjaliści zaznaczają, że podczas zabiegu to nadal lekarz jest osobą operującą, a maszyna jedynie mu pomaga. W praktyce wygląda to tak, że lekarz komputerowo steruje pracą robota, przy stole operacyjnym stoją asystenci, którzy pracują z robotem.

Pierwsze operacje specjaliści przeprowadzili w trybie szkoleniowym. Docelowo robot będzie służył szpitalnym Ośrodkom Robotyki Medycznej, w zakresie urologii, ginekologii i chirurgii.

Obecnie urządzenie znajduje się na terenie bloku operacyjnego Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej przy ulicy Kopernika. Docelowo zostanie przeniesiony do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu.

Najnowszej generacji sprzęt kupiono za pieniądze z regionalnego programu operacyjnego "Wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim".

Jak zapowiedział wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz, w przyszłym roku w budżecie województwa zaplanowano największy wzrost wydatków właśnie na ochronę zdrowia. "W budżecie na 2019 r. zaplanowaliśmy aż o 327,5 proc. więcej środków na ten cel niż w tym roku. Związane jest to m.in. z modernizacją energetyczną szpitali, dzięki czemu pacjenci będą mogli leczyć się w nich jeszcze lepszych warunkach, a poza tym będą one bardziej ekologiczne" – wyjaśnił.


W szpitalu z powodzeniem przeprowadzono już cztery operacje chirurgiczne z wykorzystaniem robota. Pacjenci czują się dobrze.
Aparatura kosztowała 10 milionów złotych.

 

Teresa Gut/PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

216191

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię