Od prawie roku na leczenie nie są przyjmowane dzieci. Szpital dziecięcy w Prokocimiu, który zrezygnował wtedy z kwalifikowania małych pacjentów na tę terapię tłumaczył, że centrum nie odpowiedniego zaplecza medycznego.

W Instytucie Fizyki Jądrowej są możliwości do prowadzenia tej terapii i jedyny powód, dla którego nie jest to czynione, to jest kwestia organizacyjna służby zdrowia. Wobec tego powiedziałbym rodzicom, że powinni zabiegać w Ministerstwie Zdrowia i w NFZ o to, by w końcu ten problem został rozwiązany - tłumaczył już wtedy dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prof. Marek Jeżabek.

Jak zapowiada Jolanta Stawska, dyrekotr NIK w Krakowie, kontrolerzy przyjrzą się czy centrum działa zgodnie z założeniami:

Przyjrzymy się kosztom funkcjonowania, możliwościom udzielania świadczeń leczniczych, czy zakres świadczeń medycznych z wykorzystaniem cyklotronu jest adekwatny do potrzeb i jakie bariery stoją na drodze wykorzystania tego centrum.

Centrum cyklotronowe w Bronowicach istnieje od pięciu lat, a jego budowa kosztowała 265 milionów złotych. NIK zaplanował rozpoczęcie kontroli w maju.

 

Tomasz Bździkot/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.