Gdy naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego dodali próbki smogu do świeżej krwi badanych osób, okazało się, że pył PM2,5 uczulił 75 proc. zdrowych osób i 83 proc. osób z alergią na brzozę.

- Myślę, że to jest bardzo logiczne wytłumaczenie. Dowodów do tej pory nie było, ale coś musiało tłumaczyć rozwój tych wszystkich dolegliwości u pacjentów. Teraz potwierdziło się, że właśnie tak jest. - mówi dr Marcel Mazur. - Wiedzieliśmy, że zanieczyszczenie powietrza ma bardzo szeroki negatywny wpływ na zdrowie człowieka, ale wyjaśnienie pewnych mechanizmów postępuje tak, jak postępuje nasza wiedza. Mamy teraz narzędzia, które pozwalają oceniać alergie w inny niż dotychczas sposób. Wreszcie mogliśmy zbadać, czy pył zawieszony wzbudza taką alergię jak alergen. Okazuje się, że tak.

- Badanie wykonuje się z próbki krwi. To jest tzw. test aktywacji bazofilów, który pozwala ocenić obecność uczulenia na dany czynnik poprzez wzbudzanie reakcji komórek. Jak się okazało, pył zawieszony potrafi wzbudzać te komórki tak jak alergen np. pyłkowy. Mało tego, te dwa czynniki ze sobą współdziałają, czyli osoby, które są poddawane ekspozycji zarówno na pył zawieszony, jak i na alergen pyłkowy, tę reakcję mają jeszcze bardziej nasiloną - tłumaczy Martynie Masztalerz dr Marcel Mazur.

 

Martyna Masztalerz/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.