Podczas uroczystości w Sali Miedzianej Muzeum Krakowa wręczono także medale za rok 2019, które z powodu pandemii nie mogły trafić w ręce laureatów wcześniej. Otrzymali je: przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu Lili Haber, Rada Dzielnicy VI Bronowice i dr Andrzej Nowakowski.

"W tym roku w sposób szczególny chcemy podkreślić, że tą wspólnotowość dobra, jaką jest Muzeum, zawdzięczamy tutaj siedzącym" – powiedział dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.

Muzeum Krakowa od 2011 roku osobom i instytucjom, które wspierają jego działania przyznaje medale w trzech kategoriach za: wsparcie merytoryczne, finansowe oraz za kultywowanie krakowskich tradycji. W kapitule Medalu św. Krzysztofa są: prezydent miasta Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prof. Jacek Purchla, przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich Marek Świca i dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

"W tym roku wręczamy medale za dwa kolejne lata: 2019 i 2020. Przy czym ten jeden rok jest wyjątkowy - przyznaliśmy zbiorowy medal całej krakowskiej służbie zdrowia, która dzielnie walczyła z pandemią. Chcemy specjalnie podziękować wszystkim, którzy w tę walkę się włączyli" - mówił prezydent Krakowa i kanclerz kapituły Jacek Majchrowski.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podkreślił ogromne zaangażowanie, mobilizację i poświęcenie medyków w obliczu pandemii. "Na jednej z uroczystości usłyszałem: pandemia przeminie, dobro pozostanie. Dziękuję za to, że pamiętamy i o tych osobach odznaczonych dzisiaj, które dbają o to, by dobro w Krakowie i Małopolsce trwało" – powiedział Kmita.

"Rok 2020 odcisnął piętno na każdym z nas. Zaskoczył i zmusił do przewartościowania życia, zmiany nawyków, priorytetów i poglądów" - powiedział w laudacji Michał Hankus z Muzeum Krakowa. Podkreślił, że pandemia na trwałe zmieniła nasze życie a mijający rok miał swoich bohaterów, z którymi nie sposób konkurować: medyków, którzy narażali i nadal narażają życie i zdrowie, żeby nas ratować.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja dziękując w imieniu całego środowiska za wyróżnienie powiedział, że kiedy pojawił się wirus "polscy medycy stanęli na pierwszej linii frontu". "Polscy medycy zdali ten trudny egzamin z niesienia pomocy potrzebującym. To nasza misja, zawód i zobowiązanie wobec pacjentów" – mówił Matyja. "Niech ten medal będzie symbolem poświęcenia w walce z pandemią i wyrazem hołdu – i za to dziękuję kapitule – dla tych wszystkich, którzy w tej walce utracili zdrowie i życie" – dodał.

Kapituła przyznając medale za 2019 rok za wsparcie merytoryczne wyróżniła przewodniczącą Związku Krakowian w Izraelu Lili Haber, doceniając ją za budowanie mostów między Krakowem i Izraelem, za współpracę z muzealnymi oddziałami znajdującymi się na Trasie Pamięci: Fabryką Schindlera, Apteką Pod Orłem i Ulica Pomorska, a także za zaangażowanie w powołanie nowej instytucji: Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow.

"Lili Haber co roku przyjeżdża w marcu do Krakowa, by uczestniczyć w Marszu Pamięci. Od kilkunastu lat angażuje się w projekty mające na celu zachowanie pamięci o wielokulturowej tożsamości miasta, spośród których wymienić należy wystawę stałą w Fabryce Emalia Oskara Schindlera oraz ekspozycję w Aptece Pod Orłem. To także dzięki jej aktywności i wsparciu od 1 stycznia 2021 rozpoczęło działalność Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow" - powiedziała Monika Bednarek, wieloletnia kierownik muzeum oddziału Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Podkreśliła, że Lili Haber od lat konsekwentnie daje świadectwo, jak ważne jest przywracanie pamięci i edukowanie o Holokauście.

Podczas uroczystości prezydent miasta wręczył Lili Haber akt powołania do rady muzealnej Muzeum-Miejsca Pamięci KL Plaszow.

Za wsparcie – nie tylko finansowe - Muzeum Krakowa podziękowało Radzie Dzielnicy VI Bronowice, dzięki której oddział "Rydlówka" może organizować więcej warsztatów, spotkań i wydarzeń dla mieszkańców Krakowa. "Radni dzielnicy VI wspaniale rozumieją naszą muzealną misję i wspierają nas na wszelkie możliwe sposoby" - powiedziała kierownik muzealnego oddziału "Rydlówka" Joanna Zdebska-Schmidt. "Gdy widzimy, że to, co robimy jest ważne dla lokalnej społeczności, dodatkowo nas to motywuje. Wśród przyjaciół, wszystko staje się łatwiejsze" – dodała.

Przewodniczący Rady Dzielnicy VI Bronowice Bogdan Smok dziękując za wyróżnienie mówił, że "Rydlówka" wiele razy była miejscem dyskusji o ważnych dla dzielnicy sprawach, a zespół pracujących tam osób oddaje temu miejscu serce i ma wiele pomysłów.

Za kultywowanie tradycji nagrodzono dr. Andrzeja Nowakowskiego, który wsparł zabiegi Muzeum o przywróceniu miastu i jego mieszkańcom dzwonu Bolesław, który zawisł na Wieży Ratuszowej. Jak podkreśliła Katarzyna Winiarczyk z Muzeum Krakowa nie byłoby to możliwe bez Andrzeja Nowakowskiego, "jego miłości do Krakowa, kultury i tradycji miasta", która wyraża się także w fotografowaniu zabytków m.in. ołtarza Wita Stwosza.

"Ilekroć będziecie Państwo słuchać dzwonu na Wieży Ratuszowej, to ten sam dźwięk trwał kilkaset lat temu dla ludzi, którzy żyli wtedy. Na co dzień sobie tego nie uświadamiamy" – mówił dr Nowakowski. Dodał, że warto rozważyć, aby dzwon odzywał się zawsze podczas pochówków wybitnych krakowian, bo byłby to "hołd pokoleń".

W gronie dotychczasowych laureatów Medali św. Krzysztofa są m.in. prof. Andrzej Chwalba, Maciej Moszew, prof. Aleksander Skotnicki, prof.Jerzy Wyrozumski, prof. Franciszek Ziejka, prof. Dariusz Kosiński, prof. Stanisław Waltoś, Państwowa Straż Pożarna w Krakowie, ArcelorMittal Poland, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.