Działający przy ul. Królewskiej w Krakowie i prowadzony przez Fundację Inteligentna Małopolska FabLab jest miejscem, w którym osoby nieposiadające kapitału mogą - korzystając m.in. z drukarek 3D, lasera czy maszyny do szycia - zrealizować swój pomysł od projektu po wykonanie prototypu. Organizowane są tam warsztaty, zajęcia dla szkół oraz półkolonie.
Nasz FabLab jest mały. Pojawiła się szansa, że wygospodarujemy dla niego więcej miejsca w hotelu Cracovia, który po remoncie ma być przestrzenią poświęconą dizajnowi i projektowaniu

- mówiła prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Małgorzata Drewnicka. Dodała, że jest to także dowód na to, że "od wieków sztuka i biznes były bardzo blisko".

Sztuka inspiruje nas także do innych działań, a dizajn można rozumieć w znaczeniu kulturowym i czysto biznesowym. Polski dizajn jest bardzo ceniony w świecie

– mówiła Drewnicka.

W budynku dawnego hotelu Cracovia po remoncie ma powstać wielkie centrum edukacyjno-multimedialne oraz wystawiennicze dedykowane architekturze i wzornictwu. Szacowany koszt inwestycji, która jest wpisana do Krajowego Planu Odbudowy, to około 425 mln zł.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Szczerski, po modernizacji w budynku znajdzie się część wystawiennicza oraz cześć przeznaczona dla instytucji, projektantów i przedsiębiorstw przemysłu kreatywnego.

Ten budynek od samego początku był pomyślany nie tylko jako miejsce eksponowania dizajnu w formie wystaw stałych, ale też jako miejsce żywego kontaktu z tym, co współcześnie dzieje się w polskim dizajnie, a wręcz jako miejsce, gdzie ten dizajn i projekty powstają

- mówił Szczerski.

Jestem dumna, że w Krakowie powstanie miejsce poświęcone dizajnowi, w tym budynku, który zapisał się w historii miasta i architektury

- powiedziała członek zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas.

Planuje się, że modernizacja i adaptacja hotelu Cracovia potrwa do końca trzeciego kwartału 2026 roku.

Kwotą 61,5 tys. zł Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego wesprze utworzenie nowej stałej galerii sztuki: "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku". Zostanie ona otwarta 16 grudnia w oddziale MNK w Kamienicy Szołayskich.

W tej galerii pokazane zostaną m.in. prace artystów związanych z Towarzystwem "Polska Sztuka Stosowana" i Warsztatami Krakowskimi. Widzowie będą mogli zobaczyć przykłady stylu zakopiańskiego, modernizmu i awangardy, ale także projekty z czasów PRL i wykonane po roku 1989. Będzie to zapowiedź tego, co za kilka lat będzie można zobaczyć w "Cracovii".