Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie z jedynym w Polsce centrum robotyki pediatrycznej

  • Joanna Gąska
  • date_range Poniedziałek, 2024.05.13 14:36 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.05.13 14:54 )
Wart 15 mln złotych kilkuramienny robot operacyjny Da Vinci Xi rozpoczyna pracę w otwartym 13 maja Uniwersyteckim Centrum Robotyki Pediatrycznej. To pierwszy taki w Polsce i jeden z niewielu ośrodków w Europie, w którym zaawansowane technologicznie maszyny są przeznaczone wyłącznie do operowania dzieci. Urządzenie ma być precyzyjnym przedłużeniem dłoni chirurga, a jak przyznaje dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, urolog prof. Rafał Chrzan, robot znacznie usprawni prace przy operacji.

Nimur z angielskojęzycznej Wikipedii, CC BY-SA 3.0 , Wikimedia Commons

Posłuchaj, co mówi prof. Rafał Chrzan, dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Robot zapewnia nam niesamowitą precyzję, pozwala na niebywały zakres ruchów, który jest niemożliwy do wykonania przez chirurga i przede wszystkim jakość obrazu, czterdziestokrotne powiększenie obrazu, do tego głębia obrazu, trójwymiarowość obrazu. Pytanie jak zorganizować system żeby środki znalazły się na leczeniu tych dzieci, które będą potrzebowały tego typu operacji

- mówi Chrzan.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie posiada nie tylko najnowocześniejszy system robotyczny da Vinci Xi, ale także symulator robota chirurgicznego i trenażer klasycznych technik laparoskopowych

Lekarze krakowskiego szpitala dziecięcego planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów z wykorzystaniem najnowszego modelu robota da Vinci rocznie: rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu urologii i szeroko pojętej chirurgii, a w przyszłości także operacji onkologicznych. Nowoczesny sprzęt ma zagwarantować m.in. mniej inwazyjne i bardziej precyzyjne operacje w trudno dostępnych miejscach.

"Jesteśmy pierwszym i wciąż jedynym szpitalem w Polsce, w którym będą operowane dzieci z wykorzystaniem systemów robotycznych. Jesteśmy również jednym z niewielu szpitali w Europie, gdzie roboty będą przeznaczone tylko dla dzieci. Nie będą one czekały na swoją kolejkę, tylko będą głównym podmiotem działalności szpitalnej" – podkreślił dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Rafał Chrzan, podczas uroczystego otwarcia UCRP.

Profesor podkreślił, że to nie robot będzie operował, lecz zespół specjalistów, którzy przeprowadzą zabieg z wykorzystaniem nowych technologii. Zespół UCRP stworzyło kilkanaście osób, w tym chirurdzy i urolodzy dziecięcy, anestezjolodzy i pielęgniarki. Medycy przeszli szkolenia m.in. w Paryżu i w Arhus, gdzie już wcześniej takie zabiegi były wykonywane.

"Dopiero uzyskanie odpowiednich certyfikatów pozwala nam na wykorzystanie robota do operowania dzieci" – zapewnił prof. Chrzan. "Ten system jest bardzo podobny do szkolenia pilotów odrzutowców. Są to symulatory, godziny ćwiczeń na tkankach sztucznych, dopiero potem przejście do właściwych operacji" – wytłumaczył.

UCRP jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej – wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W kwietniu 2023 r. władze tych placówek podpisały list intencyjny określający możliwości współpracy. Oprócz prowadzenia zabiegów w asyście robota chirurgicznego centrum będzie prowadzić działalność naukową i zajęcia dla studentów kierunków medycznych. Będą oni mogli wykonać kilka podstawowych ćwiczeń na symulatorze. Uniwersytet Jagielloński będzie pierwszą uczelnią oferującą studentom takie możliwości.

"Dzień po rocznicy otworzenia uniwersytetu – w niedzielę minęło 660 lat – spotykamy się tutaj, żeby pokazać, że uniwersytet żyje nie tylko tradycją i przeszłością, ale właśnie współczesnością i przyszłością" – powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oprócz systemu robotycznego da Vinci Xi ma także symulator robota chirurgicznego i trenażer klasycznych technik laparoskopowych.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Joanna Gąska

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię