"Maj w historii krakowskiego lotniska jest (...) rekordowym miesiącem pod względem liczby obsłużonych pasażerów" - wskazano w informacji prasowej spółki zarządzającej Międzynarodowym Portem Lotniczym Kraków-Balice.

Jak podali przedstawiciele portu, łącznie od początku br. lotnisko w Balicach obsłużyło ponad 3,5 mln pasażerów. W samym maju 2023 r. obsłużono 839,6 tys. osób - o 12 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu w 2019 r. - ostatnim przed pandemią COVID-19 - i o 23 proc. więcej niż w maju 2022 r.

Według prezesa Kraków Airport Radosława Włoszka skalę i dynamikę odbudowującej się siatki połączeń pokazuje letni rozkład połączeń, który obowiązuje od końca marca.

"W tym sezonie oferujemy blisko 150 regularnych połączeń do 107 miast na całym świecie. Po raz pierwszy w historii krakowskiego lotniska właśnie 1 maja przywitaliśmy Turkish Airlines" - wskazał prezes Włoszek.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i największym portem regionalnym. W 2022 r. port obsłużył blisko 7,4 mln pasażerów. Był to drugi wynik w historii lotniska. Rekord na poziomie 8,4 mln podróżnych ustanowiono w 2019 r.