Jacek Bańka: Dlaczego wiceprezydent z Lewicy będzie odpowiedzialny za edukację, politykę społeczną mieszkalnictwo?

Grzegorza Stawowy: To są ustalenia sprzed wyborów. Kiedy zawiązywano koalicję wyborczą na wybory samorządowe w Krakowie, proszę pamiętać, że Koalicja Obywatelska miała na pokładzie kandydatów z Lewicy na bardzo eksponowanych miejscach, co skończyło się tym, że Lewica założyła klub radnych Nowej Lewicy w Radzie Miasta Krakowa i od początku ustalenie było takie, że jeden z zastępców prezydenta w razie zwycięstwa Aleksandra Miszalskiego będzie reprezentował Lewicę. Trudno, żeby pan profesor Mazur odpowiadał za politykę społeczną, skoro to nie był w ogóle jego zakres. Podobnie Stanisław Kracik, szybciej wiceprezydent Łukasz Sęk, natomiast w sposób tradycyjny edukacja, pomoc społeczna i mieszkalnictwo, za które w rządzie odpowiada lewica, jest przydzielone do tego obszaru. Przypomnę, że jednym z wiceministrów odpowiedzialnych za komponenty polityki mieszkaniowej jest osoba związana z Lewicą.

S. Mazur, Ł. Sęk i S. Kracik zastępcami prezydenta Krakowa. Czwartego wskaże Nowa Lewica

Myślę, że to powinno zadowolić również przedstawicieli Krakowa dla mieszkańców. Kraków dla mieszkańców był i jest wspierany przez partię Razem. Lewica będzie odpowiadać za politykę w mieszkaniową, co pan na to? W pana ocenie właściwy człowiek na właściwym miejscu?

Michał Starobrat: Poczekajmy, aż ten człowiek się ujawni i w końcu ten kandydat zostanie nam przedstawiony. Póki co wiemy, że to ma być kobieta i wiemy, że to ma być kobieta z Lewicy, ale tak naprawdę nie wiemy jeszcze co to jest za konkretna osoba. Kurz powyborczy już opadł i zgodzę się z tym, co mówił prezydent Miszalski - liczy się człowiek. Oczywiście przynależność partyjna ma jakieś tam znaczenie, ale będziemy patrzeć przez pryzmat konkretnej osoby, dokonań, doświadczenia. Tak, jak nie mam żadnych wątpliwości i żadnych obaw o prezydenturę, chociażby wiceprezydenta Sęka i wiem, że w dziedzinie, którą objął w mieście, powinien się sprawdzić, tak tutaj nie będę wypowiadał się na temat mieszkalnictwa i przyszłej pani wiceprezydent z Lewicy, ponieważ nie wiem, co to jest za osoba. Poczekajmy, poznajmy nazwisko i wtedy będziemy się wypowiadać.

Grzegorz Stawowy: Ustalenie jest takie, że Lewica przedstawi panią jako kandydatkę i tego się trzymamy, tego trzyma się prezydent Miszalski. Jest kilka nazwisk na giełdzie, ale nawet nie wypada mówić teraz o tym publicznie, ponieważ to jest ustalenie i wyłącznie kompetencja prezydenta Krakowa. To prezydent Krakowa zarządzeniem powołuje swoich zastępców tak, jak powołał sobie tych trzech, których dzisiaj przedstawił, tak powoła czwartego. Zakres kompetencji jest mniej więcej zgodny z tym, czego można było się spodziewać, natomiast decyzję podejmuje tylko prezydent.