Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków pożegnał Leszka Długosza. "Żegnamy symbol, człowieka wielkiego serca i niezwykłej artystycznej duszy"

Jeden z najbardziej znanych poetów śpiewających, kompozytor i pianista spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Leszek Długosz w latach 1965-78 działał w Piwnicy pod Baranami. W 2007 roku prowadził w Radiu Kraków autorski program „Przyjemności niedzieli”. Długosz był związany z Krakowem od czasów studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele świętego Krzyża.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Posłuchaj materiału Aleksandry Sobczak

Żegnamy symbol, człowieka wielkiego serca i niezwykłej artystycznej duszy, który potrafił swoją twórczością powiedzieć rzeczy, których większość z nas nie jest w stanie wyrazić, a w każdym razie nie tak, żeby porwać drugich

- powiedział prezydent Andrzej Duda na pogrzebie Leszka Długosza. Zaznaczył, że "jego życie było życiem wartości". "Jego życie było życiem człowieka wartości, artysty bez kompleksów" - dodał.

Niektórzy mówili o nim, że jest bezkompromisowy i nie uważam, żeby mieli rację, bo pan Leszek Długosz był człowiekiem bardzo kompromisowym, bardzo spokojnym i bardzo wyrozumiałym, ale tam, gdzie sprawa dotyczyła tych zasad najgłębszych, rzeczywiście, swoje przekonania miał twarde i niezachwiane. Nigdy im nie zaprzeczył. Był człowiekiem wiary w szerokim tego słowa znaczeniu. Z tego punktu widzenia można powiedzieć, że wędrówka jego życia właśnie zatoczyła koło

- powiedział prezydent.

Ta urna, która stoi tutaj przed nami, w której spoczywają prochy, czyli szczątki doczesne pana Leszka Długosza, to nie jest końcowa kropka. Jego życie z punktu widzenia jego zasad, którym dawał wyraz także w swoich pieśniach, poezji, twórczości, we wszystkim tym, co mówił, pisał toczy się nadal. To jest zdanie złożone. Pewien jego etap się zakończył. Ta urna jest przecinkiem

- zaznaczył.

Jak mówił, "żegnamy naszego przyjaciela, żegnamy symbol, żegnamy człowieka wielkiego serca i niezwykłej artystycznej duszy, który potrafił swoją twórczością powiedzieć rzeczy, których większość z nas nie jest w stanie wyrazić, a w każdym razie nie tak, żeby porwać drugich, a przecież był rozumiany nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami, co tylko dobitniej pokazuje, że był nie tylko Europejczykiem, ale był człowiekiem światowym".

Zwracając się do zmarłego, powiedział:

Panie Leszku, pięknie zapisał się pan w naszej historii, bo z całą pewnością można powiedzieć, że pan ją tworzył, i to zarówno w historii tego miasta, jak i szerzej w historii RP, w wielu ważnych jej momentach, zwłaszcza tej historii najnowszej. Umiał pan nazywać rzeczy po imieniu - tak znaczyło tak, a nie znaczyło nie. W imieniu Rzeczypospolitej z całego serca za to panu dziękuję.

Leszek Długosz - aktor, literat, kompozytor, pianista, śpiewający poeta, legendarny artysta Piwnicy pod Baranami, publicysta, felietonista i… radiowiec.

Urodził się w 1941 roku w Zaklikowie, miasteczku w województwie podkarpackim. Tu ukończył szkołę podstawową i liceum, tu napisał też swoje pierwsze wiersze i piosenki. W 1959 roku zdał maturę i wyjechał na studia do Krakowa. W 1964 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1964 – 1966 studiował także na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Zadebiutował w 1964 roku w działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim, studenckim kabarecie, czyli Teatrzyku Piosenki Hefajstos. Rok później związał się z krakowską Piwnicą pod Baranami, której stał się przez kolejne dziesięć lat jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów. Od 1978 roku, po rozstaniu z kabaretem kontynuuje karierę piosenkarską i kompozytorską, wydaje kolejne tomiki poezji. Z własnymi recitalami występuje w całej Polsce, a także zagranicą m.in. w Austrii, Francji, Kanadzie, RFN, Szwecji, USA, we Włoszech. Publikuje w krajowej prasie swoje felietony, współpracuje z telewizją. W 2007 rok w wyborach parlamentarnych kandydował z ramienia PiS do senatu, ale nie uzyskał mandatu.

Osobnym ważnym rozdziałem w biografii Leszka Długosza jest jego współpraca z radiem, przede wszystkim z rozgłośnią radiową w Krakowie. Pierwsze nagrania dla Radia Kraków w latach 60. XX wieku związane były z różnymi programami przygotowanymi z Piwnicą pod Baranami. W latach 90. artysta był częstym gościem cyklicznej audycji Piwnicy, która ukazywała się do 1998 r. pod redakcją Jolanty Drużyńskiej. W tym czasie rozpoczął także stałą współpracę z krakowskim radiem. Powstały autorskie cykle artysty: „Zdaniem mojego pianina” i „Literatura według Leszka Długosza”. W 2007 roku powstaje, emitowana z kilkuletnią przerwą do dziś, audycja pt. „Przyjemności niedzieli”.

Od lat 80. XX wieku Leszek Długosz współpracował także z radiową reżyserką Romaną Bobrowską. W jej opracowaniu powstały programy poetycko-muzyczne z muzyką i tekstami Długosza: „Moi srebrnogłowi koledzy”, „Album krakowski - wszędzie”, „Arkusze pamięci”, słuchowisko z udziałem poety „Róże i chochoły”, także słuchowiska poetyckie na podstawie jego wierszy: „Niechby nad różą kto pochylony” czy „Po głosach, po śladach” z udziałem wybitnych aktorów m.in. Anny Polony, Jerzego Radziwiłowicza. Wybór wierszy Leszka Długosza w jego interpelacji ukazał się także na płycie wydanej przez Radio Kraków w 1997 roku ”Głosy poetów” w reżyserii Romany Bobrowskiej i w muzycznej oprawie Długosza.

W 2013 roku Leszek Długosz wydał swoje wspomnienia o legendarnym krakowskim kabarecie pt. "Pod Baranami. Ten szczęsny czas…" Poszerzone wydanie książki z podtytułem  „sceny i obrazy z "życia piwnicznego" w Krakowie w latach 60. i 70. XX wieku” wydane zostało trzy lata później.

Artysta ma na swoim koncie wiele nagród, wyróżnień m.in. w 2006 roku odznaczony został Srebrnym Medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis" a w 2021 roku otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego.

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

  • 10:15

    "To co dzikie, nie ma słów", czyli o nocy - poranne rozmowy

  • 09:51

    W Tatrach wciąż trudne warunki i sporo śniegu

  • 08:51

    Więcej kursów na autobusowych liniach rekreacyjnych do zoo i Ojcowa

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię