"Właśnie zakończyłem spotkanie z synem Czesława Miłosza w sprawie mieszkania po Jego ojcu. Umówiliśmy się, że pan Anthony Miłosz przeprowadzi w najbliższym czasie wszystkie formalności spadkowe i formalności związane z wpisami do ksiąg wieczystych, żeby miasto mogło od Niego kupić mieszkanie" – napisał w piątek na portalu społecznościowym prezydent Jacek Majchrowski.

"Planujemy, że w przyszłości przeniesiemy oryginalne wyposażenie do Domu Literatury, który powstanie w składzie solnym. Mieszkanie zaś wyposażymy w kopie sprzętów i będą z niego korzystać literaci goszczący w naszym mieście" – napisał prezydent.

Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, tłumacz, laureat nagrody Nobla w roku 1980 - urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach koło Kowna. Młodość spędził w Wilnie, okupację niemiecką - w Warszawie. Po wojnie pracował w dyplomacji PRL w USA i Francji. W 1951 r. w Paryżu wystąpił o azyl polityczny. W 1960 r. wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do 1989 r. publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Do jego najwybitniejszych dzieł należą m.in. "Zniewolony umysł", "Dolina Issy", "Ziemia Ulro", "Traktat moralny".

W 1993 roku wrócił do Krakowa. Wraz z żoną Carol zamieszkał w mieszkaniu przy ul. Bogusławskiego, podarowanym mu przez miasto w uznaniu zasług. Zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie i został pochowany Krypcie Zasłużonych na Skałce.

Jak podaje Gazeta w Krakowie, w mieszkaniu do niedawna znajdowało się archiwum Miłosza (korespondencja i rękopisy), które w części zostało zakupione przez Bibliotekę Narodową w Warszawie.

PAP/med