Obecnie kopalnię soli w Wieliczce odwiedzają głównie turyści z Polski, co jest nowością w stosunku do poprzednich lat. Przed pandemią dominowali turyści z zagranicy. Stanowili oni około 60 procent ogółu zwiedzających. Teraz ich liczba zmniejszyła się tylko do 30 procent. Przybywa ich jednak coraz więcej, a pracownicy wielickiej kopalni mają nadzieję na powrót do przedpandemicznej dużej frekwencji turystów.

- Nie kończymy na milionie. Chcemy ten rok zakończyć jak najlepiej. Chcemy też patrzeć w przyszłość optymistycznie i wrócić do wyników sprzed pandemii. To było około 1 800 000 - 1 900 000 turystów. Do tego daleka droga, jeszcze 2-3 lata - mówi Jan Ziobro, członek Zarządu Kopalni Soli Wieliczka.

Jak podkreśla, już na ten monet ilość turystów wzrosła niemal dwukrotnie. W latach 2020-2021 ich liczba wahała się między 400 a 600 tysięcy.

Coraz więcej osób decyduje się tez na indywidualne zwiedzanie, nie patrząc na biura turystyczne czy inne organizacje, które dowożą na turystów bezpośrednio pod kopalnię soli.