Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kiedy pierwszy koncert? Rozpisano międzynarodowy konkurs na projekt Centrum Muzyki

  • Kraków
  • date_range Środa, 2018.08.08 17:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:42 )
Konkurs na budowę centrum muzyki w Krakowie ogłoszony. Architekci z całego świata mogą już przysyłać swoje projekty nowego budynku, w którym swoją siedzibę ma mieć m.inn. Filharmonia Krakowska. Według wytycznych ma się w nim znaleźć sala koncertowa na 1400 osób, dwie mniejsze dla 600 i 350 widzów oraz sale prób i sale wykładowe. Powierzchnia centrum ma mieć 28 tysięcy metrów kwadratowych.

fot:Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Województwo małopolskie wspólnie z miastem Kraków ogłosiło w środę międzynarodowy konkurs na projekt siedziby Centrum Muzyki i otaczającego go parku. Znajdzie się tam kilka sal koncertowych, z których największa pomieści do 1,4 tys. słuchaczy.

Według organizatorów konkurs architektoniczno-urbanistyczny ma przyciągnąć projektantów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy – pula nagród wynosi w sumie 300 tys. zł, z czego zwycięzcy przypadnie 150 tys. zł. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na początek grudnia tego roku.

Centrum Muzyki ma powstać do 2024 r. nieopodal brzegu Wisły przy ul. Skrzatów. Jego serce mają stanowić nowoczesne sale koncertowe – z największą, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1,4 tys. osób. Obok niej ma również powstać tzw. miejska sala koncertowa miesząca 650-800 słuchaczy i sala recitalowa na 270-300 miejsc. W projekcie budynku musi się również znaleźć miejsce na przestronne sale prób, salę multimedialną, a także przestrzeń edukacyjną i restaurację. Zakłada się, że powierzchnia użytkowa całego obiektu będzie miała 28 tys. m. kw. Konkurs obejmuje też projekt parku, który ma okalać Centrum Muzyki.

Swoją siedzibę w nowym Centrum znajdą krakowskie instytucje muzyczne, w tym Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Koszt całego przedsięwzięcia szacuje się na ok. 265 mln zł.

Jak zaznaczył marszałek Małopolski Jacek Krupa, ogłoszenie konkursu to kolejny ważny krok na drodze do powstania Centrum Muzyki w Krakowie – instytucji, która ma się stać nie tylko nowoczesną salą koncertową, ale też siedzibą dla najbardziej uznanych krakowskich instytucji muzycznych.

„Centrum Muzyki będzie miejscem, w którym koncerty muzyki poważnej zabrzmią na najwyższym światowym poziomie. Chcielibyśmy jednak, żeby doskonała akustyka szła w parze z niebanalną architekturą – dzięki czemu nieatrakcyjne dzisiaj sąsiedztwo Bulwaru Kurlandzkiego zmieni się w tętniącą życiem, piękną dzielnicę Krakowa” - dodał.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zauważył, że przyszłe Centrum Muzyki wraz z Parkiem Muzyki i bezpośrednim połączeniem z Bulwarami Wisły jest kluczowym elementem rewitalizacji terenów nadbrzeżnych.

„To projekt o priorytetowym znaczeniu dla rozwoju funkcji metropolitalnych Krakowa. Park jest szczególnie oczekiwany przez mieszkańców Grzegórzek i będzie miejscem integracji mieszkańców” - ocenił Majchrowski.

Według niego zagospodarowanie nowej przestrzeni publicznej uwzględni piesze i pieszo-rowerowe połączenia – w tym ulicy Zieleniewskiego z bulwarami Wisły oraz udostępnienie parku od strony ulicy Skrzatów.

fot: Magiczny Kraków

Teresa Gut/PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię