"Dwa tygodnie temu została opublikowana wycena protonoterapii, natomiast od 1 czerwca terapia będzie możliwa do sfinansowania. Świadeczenie będzie w koszyku, kwestia zakontraktowana przez NFZ i można rozpoczynać leczenie" - mówił wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Radioterapia protonowa jest stosowana głównie w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej. Wiceminister Krzysztof Łanda ma nadzieję, że ta metoda leczenia nowotworów będzie rozwijała się w naszym kraju. Na razie tylko jeden ośrodek w Krakowie - Centrum Cyklotronowe Bronowice jest przygotowany do takich świadczeń.

Dotychczas refundowano radioterapię protonową jedynie w zakresie leczenia nowotworów gałki ocznej. Teraz będą możliwe cztery inne terapie.  

"Wskazania, które zostały opracowane przez zespół ekspertów konsultanta krajowego ds. radioterapii onkologicznej były znacznie szersze" - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków dr Paweł Olko - dyrektor Centrum Cyklotronowego Bronowice. "Obejmowały około 13 rodzajów nowotworów, widzimy więc, że ta liczba jest znacznie mniejsza, ale będziemy robić to, co będzie możliwe, czyli będą napromieniani ci pacjenci, których wskazania znajdują się na liście ministerialnej" - mówił dr Paweł Olko.  

W tym roku krakowski ośrodek będzie mógł przyjąć około 200 pacjentów. W kolejnych latach pacjentów będzie przybywać. 

 

IAR/Katarzyna Maciejczyk/ar