Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Flisacy boją się o swoją przyszłość

  • Kraków
  • date_range Środa, 2012.06.06 17:22 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:16 )
Flisacy z Dunajca są zaniepokojeni planami sprzedaży Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy

fot.Przemek Bolechowski

Jest już niemal pewne że niedzicka elektrownia zostanie sprzedana spółce Energo-Pro. Ministerstwo Skarbu podpisało w tej sprawie przedwstępną umowę z Czechami. A to oznacza definitywny koniec marzeń o tym, aby prywatyzowana spółka trafiła w ręce któregoś z konsorcjów popieranych przez załogę elektrowni w Pieninach. O kupno elektrowni w Niedzicy zabiegała między innymi spółka pracownicza.

Flisacy są zaniepokojeni, bo to od zarządzających elektrownią zależy czy w Dunajcu będzie dość wody, aby spływ mógł odbywać się normalnie. Prezes Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich Jan Sienkiewicz ma nadzieję, że rząd zagwarantuje w umowie prywatyzacyjnej minimalny poziom Dunajca: " Rzut wody, który dla elektrowni jest najbardziej ekonomiczny nie pozwala pływać Dunajcem i to mogą być długie dni oczekiwania, kiedy będzie można uruchomić spływ."
Zdaniem pienińskich górali błędem jest sprzedawanie spółki, która przynosiła państwu co roku milionowe zyski.[]
Co ważne, elektrownia nie tylko produkowała energię i zarządzała zaporą, ale i inwestowała w rozwój infrastruktury wokół zbiornika Czorsztyńskiego - budując między innymi wyciągi narciarskie i hotele.

Nieoficjalnie mówi się, że Czesi za Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica zapłacą prawie pół miliarda złotych.

Przemek Bolechowski/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię