Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

E. Achinger: Nie składamy broni w sprawie S7. ROZMOWA

  • Kraków
  • date_range Środa, 2012.09.19 07:32 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:34 )
"Teraz jest okres ostrych negocjacji z rządem dotyczących prac przy S7. Jest to naszym priorytetem i będziemy o to bardzo mocno walczyć. Oczywiście w 2014 r. jest to możliwość realizacyjna, ale trzeba o tym rozmawiać już teraz, trzeba walczyć o te decyzje już teraz" - mówiła w naszym porannym programie CND posłanka PO Elżbieta Achinger.

Elżbieta Achinger w Radiu Kraków

Posłuchaj rozmowy z posłanką PO Elżbietą Achinger

Zapis rozmowy z Elżbietą Achinger - posłanką PO, która kilka miesięcy temu zastąpiła w sejmie Aleksandra Grada.


Jacek Bańka: Czy podczas tych kilku pierwszych miesięcy, zauważyła pani coś, co można by nazwać współpracą parlamentarzystów na rzecz Małopolski?

Elżbieta Achinger: Myślę, że tak. Szczególnie ten ostatni okres był dość intensywnym czasem, żebyśmy się konsolidowali. To, że przyszłam z sejmiku wojewódzkiego daje szanse, żebyśmy nadal współpracowali z marszałkiem i wojewodą, to jest podstawa do rozwoju regionu.

To jest tak, że parlamentarzyści opowiadają nam nieustannie, że jest coś takiego jak małopolski zespół parlamentarny, pracujący na rzecz nas wszystkich. Co takiego robi konkretnego ten zespół teraz?

- Teraz jest okres ostrych negocjacji z rządem dotyczących prac S7. Sądzę, że jest to naszym priorytetem i będziemy o to bardzo mocno walczyć. Oczywiście 2014 r. jest realny, ale trzeba o tym rozmawiać już teraz, trzeba walczyć o te decyzje już teraz.

Czy oznacza to fakt, że chcą państwo rozmawiać z ministrem Nowakiem, żeby przyspieszyć termin realizacji?

- Chcemy przekonać ministra, że jest to dla nas decyzja strategiczna, to nie może czekać. Chodzi też o to, żeby nie skończyło się to tylko na części północnej, ale także na południowej. Chcemy także, żeby wcześniej udało się rozpocząć tę inwestycję.

Jak pani ocenia akcję "Kraków – tu płacę podatek"? Krakowowi przybyło ponad 6,5 tysiąca podatników. Jest pani z Wieliczki, tam pewnie podatników ubyło.

- Bardzo dobra akcja. Zresztą widzę, ze bardzo propagowana przez samorządy. Uważam, że powinniśmy się identyfikować z małą ojczyzną. To samo zrobił teraz burmistrz Wieliczki, też przynosi to dobre efekty. Jest to jak sądzę niemała liczba. Jest dużo osób, które przyjechały do Wieliczki, wybudowały domy. Taka identyfikacja obywatelska daje nam też szansę na to, żebyśmy mogli mieć jakieś wymagania w stosunku do miasta.

1 lipca przyszłego roku wejdzie w życie ustawa śmieciowa, odpady przejmą gminy. W październiku poznamy metody poboru opłat. Jak to według pani powinno wyglądać?

- Myślę, że najbardziej rozsądnie jest przeliczać na osobę w rodzinie. Nie sądzę, że rozliczanie się za metry jest dobrym rozwiązaniem.

Nie myśli pani, że wejście w życie tej ustawy gminy wykorzystają do ratowania swojej sytuacji finansowej? Mówi się nawet o dwudziestu złotych na osobę.

- Gminy muszą podejść do tego bardzo racjonalnie. Nie można liczyć, że będzie to proste. Budzi wiele kontrowersji. Nie podejrzewam ich o takie zapędy.

Jak pani patrzy na problemy finansowe Krakowa?

- Z wielką troską na to patrzę. Kraków bardzo się rozwija inwestycyjnie. Natomiast zapomina Kraków i Wieliczka też, że nie tylko turystyka jest ważna, ale też rozwój przedsiębiorczości. Od lat nie mamy tu możliwości, żeby przyciągnąć przedsiębiorców. Zrobiły to inne miasta: Gdańsk, Wrocław, Poznań. Ale mogą liczyć na przychód przedsiębiorców, a u nas jest z tym słabo.

Nie boi się pani, że przekraczanie limitu zadłużenia rozpocznie się w Krakowie i dotknie inne gminy?

- Obawiam się, że tak będzie. Rozmawiam z wieloma przedstawicielami samorządu. Niektórzy już się przed tym bronią. Kraków niestety to przespał, Wieliczka zresztą też.

Władze województwa chcą powołać spółkę kolejową. Co pani o tym myśli, jak na tym skorzystamy? Była pani radną wojewódzką.

-Tak, byłam zwolennikiem tego rozwiązania. Skorzystały z tego inne województwa. Wydaje mi się, że ich przykłady pokazują, że jest to na korzyść. Przede wszystkim własny przewoźnik to est dbałość o transport, poza tym myślę, że będzie niższy koszt administracyjny. Ze wszech miar popieram.

Marszałek Krupa mówił, że już od przyszłego roku mógłby taki przewoźnik funkcjonować. Myśli pani, że będzie czyściej, taniej i szybciej?

-Mam nadzieję, że będzie taniej i szybciej. Co do jakości to mamy bardzo ładne składy, których nie musimy się wstydzić.

Elżbieta Achinger, nowa posłanka z Małopolski

Elżbieta Achinger

Ślubowanie poselskie złożyła w lipcu br. Ma 54 lata, jest prawnikiem, absolwentką UJ, radną Sejmiku Wojewódzkiego z ramienia PO. Jest pełnomocnikiem zarządu spółki „Regis” Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie do spraw systemów zarządzania jakością. Wcześniej przez kilkanaście lat była kuratorem sądowym i przedsiębiorcą. Mieszka w Wieliczce wraz z mężem i pięciorgiem dzieci. Była inicjatorką utworzenia w Wieliczce i Kłaju Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Uniwersytetu Dzieci , współredaguje gazetę "Życie Wieliczki i Powiatu", oraz portale internetowe Gazeta i Redakcja Życie Wieliczki.Od 6 lat śpiewa w chórze amatorskim „Camerata” z Wieliczki, a od czterech lat jestem jego prezesem.

Zdjęcia w galerii poniżej pochodzą ze strony posłanki: www.elaachinger.pl

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię