"Do obecnej Strefy Ograniczonego Ruchu mogli wjeżdżać wszyscy mieszkańcy Kazimierza. Jeśli Strefa Czystego Transportu wejdzie w życie w formie proponowanej przez ZIKiT to ten wjazd będzie ograniczony dla grupy osób mieszkających na tych kilkunastu ulicach" - ocenia w rozmowie z Radiem Kraków Agnieszka Gilarska. Potwierdził to też Bartosz Piłat z ZIKITu. 

Konsultacje zorganizowane przez ZIKiT trwają do połowy września. Działacze inicjatywy Nic o nas bez nas chcą jednak przeprowadzić własne rozmowy z mieszkańcami i przedsiębiorcami z Kazimierza. Ci alarmują, że małe przedsiębiorstwa na Kazimierzu wymierają. Według nich - to efekt wprowadzenia pod koniec ubiegłego roku strefy ograniczonego ruchu. Negatywną ocenę wystawili już ZIKiT-owi właściciele firm przy ulicy Józefa. "Mnóstwo moich klientów odchodzi. Mówią: nie ma do pani jak tutaj przyjechać. Podobnie restauratorzy, którzy mają problem w czasie, gdy nie ma turystów i muszą jakoś się utrzymać z tej garstki ludzi błąkającej się po dzielnicy" - zwracają uwagę przedsiębiorcy. 

Planowany termin konsultacji komitetu Nic o nas bez nas to poniedziałek 3 września o 18 w urzędzie miasta. Tydzień później aktywiści chcą skierować sprawę ponownie do miejskiej komisji infrastruktury.

Do Strefy Czystego Transportu będą mogli wjechać jedynie mieszkańcy, taksówki, oraz pojazdy elektryczne, na wodór lub gaz CNG. Cel uchwały to ograniczenie zanieczyszczeń. Poza tym, według obliczeń urzędników, po Kazimierzu porusza się 10-krotnie więcej pieszych niż pasażerów aut. Nowe przepisy mają więc podnieść bezpieczeństwo na ulicach i ograniczyć hałas komunikacyjny.

Wszyscy, którzy mają wątpliwości dotyczące projektu, mogą już teraz zgłosić się do budynku Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ul. św. Wawrzyńca. Tam będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania oraz złożyć wnioski i uwagi. 

Wkrótce mają też ruszyć specjalne dyżury konsultacyjne, na które każdy będzie mógł przyjść i uzyskać odpowiedź na pytania:  

24 VIII godz. 16-20
28 VIII godz. 16-20
4 IX godz. 16-20
11 IX godz 16-20

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)