W poniedziałek przez większość dnia jakość powietrza według skali Polskiego Alarmu Smogowego była średnia. Odkąd w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, sytuacja o wiele się poprawiła - mówią mieszkańcy.

 

 

 

 

W całej dzielnicy Dębniki do wymiany pozostało około trzystu z dwóch i pół tysiąca pieców. - Na część z tych pieców są złożone wnioski w Urzędzie Miasta Krakowa - mówi Paweł Ścigalski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza. Zdaniem Marcina Wrony, radnego dzielnicy, piece, które nie zostały jeszcze wymienione, nie stanowią problemu. - Jeżeli zostały jakiekolwiek piece do wymiany, to nie są już używane. Wysokie mandaty skutecznie zniechęcają mieszkańców do tych sposobów ogrzewania domów.

Straż miejska nie notuje w tym rejonie zbyt wielu interwencji. - Od momentu, kiedy w Krakowie zaczął obowiązywać całkowity zakaz spalania paliw stałych, mieliśmy 12 interwencji na obszarze Tyńca. Strażnicy jedną osobę pouczyli, dali 5 mandatów karnych i w sześciu przepadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu - mówi Marek Anioł, rzecznik krakowskiej straży miejskiej.

Pyłomierz jest jednak nieubłagany. O ile w dzień powietrze jest dobre, to późnym wieczorem znacząco się pogarsza. To może, choć nie musi, oznaczać, że nadal występuje tu problem niskiej emisji związany z ogrzewaniem domów. Mieszkańcy są natomiast zdania, że zanieczyszczenie powietrza wynika z dużego ruchu samochodów przejeżdżających przez Tyniec w drodze do centrum Krakowa, a także, że napływa miejscowości sąsiadujących.

- To możliwy scenariusz - przyznaje Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Rzeczywiście widać to po rozkładzie zanieczyszczeń w obwarzanku krakowskim. W tych godzinach wieczornych zanieczyszczenia są znacznie wyższe niż np. w Krakowie. I później stopniowo spływają w dół niecki do Krakowa.

Dlatego priorytetem są działania antysmogowe we wszystkich gminach wokół Krakowa. Jak dodaje - nawet jeden kopciuch zasilany węglem może znacząco wpłynąć na jakość powietrza w całej okolicy.

Za dwa lata w Małopolsce zacznie obowiązywać całkowity zakaz używania kotłów poniżej 3. kategorii, a w 2026 roku wejdzie w życie całkowity zakaz używania kotłów, które nie spełniają wymogów najwyższej, piątej kategorii.

 

 

SPRAWDŹ WYNIKI POMIARÓW

Akcja "Małopolska bez smogu" to wspólna inicjatywa Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego. Jest realizowana we współpracy z województwem małopolskim w ośmiu gminach krakowskiego obwarzanka i właśnie w Tyńcu.

PRZECZYTAJ O AKCJI


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Katarzyna Jabłońska/ko)