Walec w użyciu był jeszcze w latach pięćdziesiątych. Jak przekonuje Julian Sobala, właściciel firmy z Pabianic, która odnawiała zabytkowy walec, na tamte czasy był to prawdziwy cud techniki. "Taki walec na 8 godzin pracy zużywał 500 litrów wody i około 300-400 kilogramów węgla. Poruszał się z prędkością do 7 kilometrów na godzinę. Ma dwucylindrowy silnik parowy, kocioł ocieplany jest deskami. Jest normalne palenisko. To był bardzo nowoczesny pojazd w tamtych czasach" - podkreśla.

Koszt odrestaurowania zabytkowego walca to prawie 200 tysięcy złotych. Jeszcze przez kilka tygodni maszyna będzie jednak zasłonięta z powodu remontu parkingu przy siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. W pełnej okazałości będzie można podziwiać go na przełomie sierpnia i września. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Tomasz Bździkot/ko)