Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

143. urodziny Muzeum Narodowego w Krakowie. Będzie sporo atrakcji

Artystyczne warsztaty, oprowadzania tematyczne, koncerty, spektakle i spotkania autorskie – to wszystko z okazji 143. rocznicy założenia Muzeum Narodowego w Krakowie. Wspólne świętowanie dopełni weekendowa promocja, dzięki której bilety na wszystkie wystawy stałe i czasowe w dniach 7-9 października będą kosztować 5 złotych!

Gmach Główny MNK, fot. Pracownia fotograficzna MNK

Plan wydarzeń:

7-9 października – wystawa dzieł sztuki upcyklingu organizowana przez Fundację Crush on Trash na dziedzińcach w Pałacu Książąt Czartoryskich, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i na placu przed Gmachem Głównym MNK.

Piątek 7 października:

Godz.17.00 – oprowadzanie Projektowanie wokół nas. Polski design po 1989 roku po wystawie „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”.
Godz. 20.00 – Śpiewobrazy – recital wokalisty Marka Bałaty w Gmachu Głównym MNK. Koszt biletu to 10 zł.

Sobota 8 października:

Godz.10.00 i 15.30 – spotkanie z autorką upcyklingowej realizacji witraży Wyspiańskiego Natalią Komorowską w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Wstęp jest bezpłatny.

Godz. 11.00 i 16.30 – spotkanie z autorką upcyklingowej kopii obrazu Czarny Pancernik Agnieszką Boroń w Gmachu Głównym MNK. Wstęp jest bezpłatny.

Godz. 12.00 i 14.00 – spotkanie z autorem upcyklingowej kopii obrazu Dama z gronostajem Gabrielem Szyrszeń w Muzeum Książąt Czartoryskich. Wstęp jest bezpłatny.

Godz. 12.00-15.00 – warsztaty z projektowania prototypów lamp z papieru w Dawnym Hotelu Cracovia. Wstęp jest bezpłatny, jednak konieczna jest rezerwacja - rezerwacja@mnk.pl.

Godz. 12.00-15.00 – warsztaty stylizacji i personalizowania ubrań w Dawnym Hotelu Cracovia. Udział jest bezpłatny, jednak konieczna jest rezerwacja - rezerwacja@mnk.pl.

Godz. 12.00 – oprowadzanie Proszę spocząć. O meblach w międzywojniu po wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”.

Godz. 14.00 – oprowadzanie O modzie w sztuce dawnej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Godz. 15.00 – 19.00 – Kreatywny upcykling projektowy – konstruowanie z publicznością siedzisk z opon samochodowych na placu przed Gmachem Głównym MNK.

Godz. 16.00 – oprowadzanie Matejko dizajner. O modzie i biżuterii w Domu Jana Matejki.

Godz. 18.00 i 20.00 – spektakl taneczny Romeo i Julia w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich. Koszt biletu to 20 zł.

Niedziela 9 października:

Godz.11.30-13.00 – wydarzenie finałowe Urodziny w rytmie sztuki – event muzyczno-taneczny z udziałem publiczności zgromadzonej na Rynku Głównym z Sabrosa Dance Studio oraz koncert plenerowy Sinfonietty Cracovii.

Godz. 12.00 – oprowadzanie Projekty Józefa Mehoffera dekoracji monumentalnych w Domu Józefa Mehoffera.

Godz. 13.00-16.00 – warsztaty z projektowania prototypów lamp z papieru w Dawnym Hotelu Cracovia. Wstęp jest bezpłatny, jednak konieczna jest rezerwacja - rezerwacja@mnk.pl.

Godz. 13.00-16.00 – warsztaty przerabiania jeansów metodą preparowania w Dawnym Hotelu Cracovia. Udział jest bezpłatny, jednak konieczna jest rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl.

Godz. 14.00 – oprowadzanie Wyspiański projektant w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Godz. 16.00 – oprowadzanie W którą stronę zwrócisz wzrok? Jak projektowano synagogi w Galerii Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym MNK.

Do udziału w każdym oprowadzaniu tematycznym w czasie weekendu uprawniają bilety na poszczególne wystawy. Więcej informacji na temat wydarzeń, rezerwacji i biletów znajduje się na stronie mnk.pl.Fot. Ewelina Słowińska/ mat. prasowe MNK

Fot. Ewelina Słowińska/ mat. prasowe MNK

Kto może tworzyć?

W Kamienicy Szołayskich – Oddziale MNK oglądać można wystawę będącą zwieńczeniem konkursu XVII Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych, w którym wzięło udział niemal 500 autorów.

Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach: twórczości dzieci, twórczości dorosłych (malarstwo) oraz twórczości dorosłych (grafika i rysunek). Wybrano 100 najlepszych prac, które zostały zaprezentowane na wystawie. 39 autorów otrzyma nagrody i wyróżnienia. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych we
współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 20 listopada 2022 roku.

Autor:
Materiały prasowe

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię