Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jaka jest rola krakowskich uczelni w kształtowaniu polityki kulturalnej Krakowa i Małopolski?

  • Debaty
  • date_range Środa, 2021.04.21 19:08 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:34 )
Jak sektor kultury decyduje o rozwoju miasta i regionu? Wreszcie, jaki jest jego wpływ na rynek lokalny rynek pracy? O tym dyskutowali uczestnicy kolejnego programu "Godziny rektorskie" - tym razem realizowanym wprost z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wzięli w nim udział rektorzy ASP, AST, AM, a także UJ, AGH, UEK oraz UR.

fot: Marek Lasyk

posłuchaj debaty
Debata 21.04.2021

Uczestnicy debaty Radia Kraków nie mogli uciec od kwestii wpływu pandemii na krakowską kulturę. Zastanawiali się, czy w przyszłości - miejmy nadzieję nieodległej - będzie to jeszcze to samo miasto, stolica polskiej kultury... Jak wykorzystać po pandemii głód sztuki, który w nas wszystkich jest?
 

Rektor ASP - prof.  Andrzej Bednarczyk: "Po głodówce nie można się rzucić na danie, musimy pójść w jakość, uczyć się na nowo smakować, a wszyscy wiemy jak smakuje pierwszy kęs, pierwszy łyk wina. To jest to, co nas czeka. Czekam z wszystkimi. Będziemy się delektować"

Rektor AST - prof.  Dorota Segda: "W nas energia kipi, czekamy na to otwarcie, marzymy o dniu, w którym to nastąpi"

Rektor AM - prof. Wojciech Widłak: "Ten głód musimy wykorzystać twórczo. Musimy jak najmocniej wspierać naszą młodzież, która jest dużo mniej odporna na tę sytuację niż my, starsi."

Rektor UJ - prof. Jacek Popiel: "Najważniejsze jest to, żeby po otwarciu nie nastąpiło od razu zamknięcie, a kultura bycia w miejscach, które dotyczą sztuki jest nadal konieczna."

Rektor AGH - prof. Jerzy Lis:  "Naszym obowiązkiem jest regenerować sztukę - kluby, zespoły, fantastyczne zaangażowania - musimy im pomóc, co po pandemii nie będzie łatwe, bo wiemy jak sytuacja ekonomiczna uczelni może wyglądać. To jest nasz moralny obowiązek."

Rektor UEK  - prof. Stanisław Mazur: "Naszą odpowiedzią będzie realizacja programu Sztuka na UEKu, przestrzeń dla dużych koncertów, dużych wernisaży, ale również sztuk teatralnych. Mamy nadzieję na początek już w czerwcu"

Rektor UR. - prof. Sylwester Tabor wspomina czasy szkoły średniej kiedy z klasą przyjeżdżał do krakowskich teatrów i później na studiach pierwsze spotkanie z wychowawcą roku, który na początek zapytał przyszłych studentów czy byli w Sukiennicach: "To zaczęło w człowieku potęgować głód sztuki, który jest do dziś, ponad 30 lat"

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię