O przekroczeniu granicy przez karetki z pacjentami już wcześniej poinformowana była straż graniczna. Pacjenci ze Słowacji przekraczali granicę w Koniecznej, z tego miejsca do szpitala w Gorlicach jadą już w asyście polskiej policji:

- Mieliśmy ułatwić obywatelom Słowacji, którzy do nas przyjechali, sprawne dotarci, tym bardziej że wiemy, że pacjenci trafiający do gorlickiego szpitala są w poważnym stanie, więc czas gra rolę. Pilotaż odbywał się bez użycia sygnałów dźwiękowych, tylko sygnały świetlenie sygnalizujące, że taka trochę wyjątkowa sytuacja na drodze się dzieje - mówi Grzegorz Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Według pierwszych informacji we wtorek do małopolskich szpitali miały trafić cztery osoby ze Słowacji: trzy do Gorlic, jedna do Nowego Targu. Ostatecznie będzie to we wtorek tylko dwóch pacjentów. 56-letnia kobieta już przyjechała do gorlickiego szpitala przed południem. Do tej samej placówki ma późnym popołudniem także trafić 70-letni mężczyzna. Oboje to mieszkańcy Preszowa. Te zmiany wynikają prawdopodobnie ze stanu zdrowia chorych mieszkańców Słowacji:

- Stan jest poważny. Są to pacjenci respiratorowi, wentylowani, ale stabilni. Trafiają do nas na oddział, są dwie sale przygotowane ze wszystkimi urządzeniami, klimatyzacja, dostęp do tlenu, respiratory - przekonuje Marian Świerz, dyrektor szpitala w Gorlicach.

Dla słowackich pacjentów jest zarezerwowanych przynajmniej 10 takich miejsc w małopolskich szpitalach: - Te 10 miejsc, które deklarowaliśmy, jest w pełnej gotowości. Sytuacja w szpitalach na południu Małopolski jest dobra, wobec powyższego mamy zapewnioną rezerwę. Dzisiaj jeszcze dyrektor Wierzba przekazał mi informację, że nawet uzgodnił ze stroną słowacką, ze gdyby była potrzeba przyjęcia pacjentów już nierespiratorowych, to także jest otwarty - mówił o przyjęciu nawet większej liczby Słowaków do szpitala w Nowym Targu wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Do tej placówki na Podhalu na razie jednak Słowacy nie trafią. Jak mówił dyrektor szpitala w Nowym Targu, Marek Wierzba, słowacka strona w tej sprawie kontaktowała się w poniedziałek, ale na razie nie pojawił się jasny sygnał o takiej potrzebie:

- Nie mamy żadnej informacji ze strony słowackiej, czy będą pacjenci i ilu. Zgodnie z decyzją wojewody oddział covidowy uruchomiliśmy ponownie. Oddział liczy w sumie 18 łóżek, 6 łóżek w standardzie intensywnej opieki medycznej, 12 łóżek tzw. terapii tlenowej.

W sumie jeśli będzie taka potrzeba, to szpitale w Małopolsce mogą przyjąć nawet kilkudziesięciu pacjentów zza południowej granicy. Szpital w Gorlicach ma przygotowane cztery łóżka respiratorowe dla pacjentów ze Słowacji. 18 takich miejsc ma przygotowanych także szpital w Nowym Targu. W tym sześć intensywnej terapii, zarówno dla polskich, jak i dla słowackich pacjentów.

W całej Małopolsce z ok. dwu tysięcy łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19 zajętych jest blisko połowa. Natomiast respiratorów jest zajętych ponad 110 z blisko 180 dostępnych.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Maciej Wodziński/Tomasz Bździkot/ko