Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dziś obchodzimy Dzień Czystego Powietrza

To okazja, by przypomnieć o tym, ile jeszcze zostało do zrobienia, aby zdrowo oddychać. W Małopolsce - według szacunków - do wymiany zostało ponad 300 tysięcy starych, zatruwających powietrze pieców węglowych. Dokładna liczba nie jest znana - przyznają władze województwa. Będzie to wiadome dopiero wtedy, kiedy zbierze się deklaracje właścicieli domów.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj co mówi Piotr Łyczko z urzędu marszałkowskiego

- Od połowy tego roku jest obowiązek zgłoszenia w gminie, czym ogrzewa się budynek. Każdy właściciel budynku musi złożyć taką deklarację do końca czerwca przyszłego roku. Dzięki tej bazie będziemy mieć informację, ile tych źródeł zostało i gdzie są one zlokalizowane. To będzie cenna informacja, żeby trafić bezpośredni odo osób, które wymagają pomocy. W przyszłości będzie to źródło informacji do prowadzenia działań kontrolnych - mówi Piotr Łyczko z urzędu marszałkowskiego.

Przypomnijmy, do końca 2022 roku trzeba wymienić wszystkie stare węglowe piece. Takie są wymogi małopolskiej uchwały antysmogowej. Do tego czasu wszyscy właściciele budynków muszą się dostosować do wymogów małopolskiej uchwały antysmogowej i ogrzewać dom nowoczesnymi, bezpiecznymi źródłami.

Piotr Łyczko przypomina, że można korzystać z dofinansowania na wymianę. Podstawowym programem jest aktualnie "Czyste Powietrze". "Podstawowy poziom dofinansowania z programu 'Czyste Powietrze' umożliwia uzyskanie dotacji nawet do 30 tysięcy złotych. Poziom podwyższony, dla osób o niższych dochodach, to nawet 37 tysięcy złotych. To duże dofinansowanie na inwestycje, które pomagają dostosować się do wymogów uchwały i oszczędzić na produkcji ciepła, na rachunkach" - dodaje.

W ramach programu "Czyste Powietrze" można dostać pieniądze na wymianę pieca, ocieplenie domu, wymianę okien, a nawet panele słoneczne.

Trwa nasza coroczna akcja "Małopolska Bez Smogu", którą prowadzimy wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym i Eko Małopolską.

Organizatorzy akcji:

RK_logo.jpg (80 KB)

logo.png (22 KB)

Partner główny:

Logo_EKO_H-rgb.png (61 KB)

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Mogilany, Czernichów, Miasto Nowy Targ, Czarny Dunajec, Krynica-Zdrój i Piwniczna-Zdrój.

Tematy:
Autor:
Maciej Skowronek

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3269542

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię