Z ubiegania się o prezydenturę zrezygnował dotychczasowy wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk. Przekazał swoje poparcie drugiemu z obecnych wiceprezydentów, którzy także stara się o urząd, Andrzejowi Kuligowy.
Jak przekonywał Muzyk, ich programy w wielu kwestiach się pokrywają. Jerzy Muzyk wyjaśnił, że wystartował z kampanią wyborczą na prezydenta jako ostatni z kandydatów, bo chciał stworzyć szeroką koalicję z innymi kandydatami.
Nie można było prowadzić dalej tych rozmów, nie zgłaszając swojej kandydatury na urząd prezydenta miasta Krakowa. Mamy ostatni moment na zaapelowanie do kandydatów, którzy wcześniej ze mną rozmawiali. Myślę wprost o rektorze Stanisławie Mazurze i pośle Rafale Komarewiczu, żeby wsparli koalicję samorządową
Wycofanie się z wyścigu o fotel prezydenta Krakowa i poparcie Aleksandra Miszalskiego zapowiedział z kolei Stanisław Mazur.
W tym momencie w walce o urząd prezydenta Krakowie oficjalnie pozostaje ośmiu kandydatów.
O współpracy mówili także kandydat na prezydenta Krakowa z ramienia PiS-u poseł Łukasz Kmita oraz kandydaci na radnych miejskich i wojewódzkich z ramienia tej formacji politycznej, którzy podpisali deklarację o współdziałaniu. Ma ona dotyczyć zwłaszcza transportu publicznego, a konkretnie szybkiej kolei aglomeracyjnej. 
Jeśli przejmiemy władze w mieście i utrzymamy w województwie doprowadzimy do tego, żeby Kraków kupił 7 nowoczesnych pociągów - zapowiada poseł Kmita:
Dzięki temu pociągi będą jeździły szybciej na liniach średnicowych. Z lotniska do centrum, w kierunku Bieżanowa i Wieliczki nawet co 20 minut. W kierunku Skawiny także. Chcemy pokazać, że jesteśmy zdeterminowani, żeby powstał bilet aglomeracyjny. Musi przyjść kolej na jeszcze ściślejszą współpracę. Ona do tej pory była dobra, na ocenę 4. Dlaczego jednak nie może być na 6? 
Z kolei kandydat Konfederacji na prezydenta Krakowa, poseł Konrad Berkowicz, sprzeciwił się wprowadzeniu strefy czystego transportu w Krakowie, czyli zakazowi wjazdu starych samochodów do miasta, które nie spełniają norm emisji spalin.
Uchwała w tej sprawie została przyjęta przez krakowskich radnych miała obowiązywać od lipca. Poprzedni wojewoda Małopolski Łukasz Kmita zaskarżył ją jednak do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten ją unieważnił. Nowy projekt uchwały w tej sprawie ma zostać przygotowany po wyborach samorządowych.
Taka strefa utrudni życie mieszkańcom - podkreśla jednak poseł Berkowicz:
Argumentem za strefami jest czyste powietrze w Krakowie. Nie sprzeciwiamy się czystemu powietrzu w Krakowie, ale uważamy, że należy je wprowadzać nieutrudniającymi życie rozwiązaniami. Te rozwiązania muszą ułatwiać życie przy okazji. 30% zatorów w centrum miasta - to większa emisja spalin - wynika z tego, że ludzie krążą po centrum, szukając miejsc parkingowych. Wystarczy wprowadzić czujniki na miejscach i udostępnić aplikację. Wtedy każdy będzie wiedział, gdzie jest wolne miejsce
Była premier Beata Szydło aktywnie włącza się w kampanię kandydatów PiS w Małopolsce. 3 kwietnia podczas wizyty w Nowym Sączu poparła kandydującą na urząd prezydenta miasta Iwonę Mularczyk, a w Tarnowie Henryka Łabędzia. Zachęcała też do udziału w wyborach, przekonując, że są one ważniejsze niż tylko wybór lokalnych władz. Zdaniem Beaty Szydło głos samorządów może wpływać na zmianę kontrowersyjnych decyzji, jak Zielony Ład i związane z nim koszty.
Mówię o tym dlatego, że będą potrzebni ludzie w samorządach, którzy z jednej strony będą potrafili wykorzystać te szanse, sięgnąć po te środki, które można zaabsorbować w naszych lokalnych społecznościach, ale z drugiej strony będą potrafili wywrzeć taką presję, żeby takich decyzji nie podejmowano czy żeby próbowano przynajmniej w jakiś sposób je zmienić
- mówiła Szydło.
Beata Szydło zaapelowała też o niepodsycanie niszczącego Polskę podziału. Jej zdaniem samorząd jest tym szczeblem władzy, na którym przede wszystkim trzeba szukać porozumienia i kompromisu.
Park miniatur pod ruinami zamku i tematyczne parki w każdej dzielnicy Nowego Sącza zapowiedział w środę walczący o powrót do ratusza były prezydent miasta Ryszard Nowak. Jak podkreślił, aranżowanie terenów zielonych nie wymaga dużych wydatków a dla mieszkańców to ważne miejsca wytchnienia:
W Nowym Sączu przez wiele lat funkcjonowało określenie "Miasto kwiatów i zieleni". Ten kwietny zegar i nasadzenia to pozostałość po mojej prezydenturze. Chciałbym, żeby takich miejsc było więcej. Miejsca nie tylko, żeby sobie zrobić zdjęcie, ale spędzić też więcej czasu choćby z dziećmi
Ryszard Nowak zadeklarował dziś po raz kolejny, że jako prezydent nie zlikwiduje darmowej komunikacji do korzystania, z której uprawnia karta nowosądeczanina. To - jak stwierdził sam kandydat - odpowiedź na nieprawdziwe zarzuty pod jego adresem.  

Ryszard Nowak zapowiedział budowę tematycznych parków w każdej dzielnicy Nowego Sącza

article_