|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Co straszy w tarnowskim Muzeum Etnograficznym? Łowcy duchów zarejestrowali osiem dusz

Skrzypienie podłogi, samoistnie spadające książki i tupot kroków - to tylko niektóre z dziwnych zjawisk od lat pojawiających się w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Nietypowe zjawiska w "Onitschówce" i przypuszczenia, iż w dworku mieszkają obce byty, potwierdzili łowcy duchów ze Szczecina, którzy odwiedzili tarnowskie Muzeum Etnograficzne. Badania wykonali w obecności egzorcysty.

fot. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Łowcy duchów ze Szczecina w zabytkowym dworku, w którym mieści się muzeum, przeprowadzili kilkugodzinne, nocne badania. Ich wyniki potwierdziły obecność obcych bytów. Pracownicy muzeum twierdzą, że w tym miejscu od lat straszy.

- Ekipa przyjechała z bardzo profesjonalnym, pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych urządzeniem. Sprzęt mieścił się w kilkunastu walizkach. To wszystko zostało rozłożone w dworku. Badacze zamontowali kamery, które rejestrowały różne przepływy energetyczne. Specjalistyczny sprzęt wyłapał spadki temperatury, dźwięk, ruch, różne przepływy energii - opowiada Patrycja Hajek z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Badania zostały przeprowadzone w nocy z 13 na14 sierpnia. Łowcom duchów podczas poszukiwań towarzyszyli pracownicy muzeum.

"Dzieje się to już od wielu lat.Słyszymy różne stuki, skrzypienie podłogi, przedmioty zmieniają miejsce.To nie jest tak, że ulegliśmy jakiejś zbiorowej paranoi. Wspominają o tym ludzie, którzy niedaleko stąd mieszkają, portierzy, którzy tutaj pracowali - zauważa Patrycja Hajek.

Poszukiwanie duchów w tarnowskim muzeum odbyło się też w obecności egzorcysty. Firma PTGH ze Szczecina swoje badania przeprowadziła na zlecenie Telewizji Polskiej, która przygotowuje film dokumentalny o dworku, w którym mieści się muzeum. Jak powiedział w rozmowie z Radiem Kraków licenjonowany śledczy zjawisk paranormalnych Piter Shalkevitz, w muzeum odkryto osiem dusz. W ciągu tygodnia łowcy duchów przeprowadzą szczegółową analizę zebranych podczas poszukiwań materiałów.

Tarnowianie w opowieści o straszących duchach nie chcą wierzyć, a do dziwnych zjawisk, do których dochodzi w muzeum, odnoszą się sceptycznie. - Każdy wierzy w to, w  co ma ochotę wierzyć. Ja nie wierzę, że tu straszy, ale mnie osobiście nigdy się to nie przytrafiło, więc może dlatego jestem niedowiarkiem. Gdybym to odczuła na własnej skórze, może akurat zaczęłabym się zastanawiać nad tym, że może faktycznie tak jest" - mówi pani Jolanta.

Muzeum Etnograficzne mieści się w centrum miasta w zabytkowym XVIII-wiecznym dworku przy ulicy Krakowskiej 10. Pierwotnie dwór był domem mieszkalnym przy folwarku, być może należącym do dóbr Sanguszków. Hipoteza, że był podmiejskim zajazdem (legenda mówi, że miał w nim nocował car Aleksander I), jest mało prawdopodobna.

Jeszcze do niedawna dworek był nazywany przez starszych mieszkańców Tarnowa "Onitschówką". Nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli Onitsch, którzy zakupili dwór  pod koniec XIX wieku. Pozostał on w rękach rodzinnych do początku XX wieku. Po śmierci seniora rodu Władysława Onitscha rodzina postanawia sprzedać dom wraz z całym ogrodem. Ponieważ Władysław Onitsch nie pozostawił testamentu, spadkobiercy podpisali ugodę familijną - czytamy na blogu Piotra Gryglaszewskiego - potomka rodu Onitschów.  Kilka lat później Waleria Onitschowa i córki sprzedają miastu całą realność z zastrzeżeniem przeznaczenia parceli na teatr. Plan jego budowy odłożono do szuflady ze względu na brak pieniędzy. W "Onitschówce" do lat 20. XX wieku mieściło sie przedszkole. Budynek przez wiele lat służył też jako dom czynszowy. Zaniedbany dwór został wyremontowany w latach 80. i stał się siedzibą Muzeum Etnograficznego. W muzeum znajduje się stała ekspozycja ukazująca kulturę i historię Romów, którzy licznie zamieszkiwali rejon Tarnowa i nadal związani są z tym miastem.

 

Agnieszka Bednarz/jg

87%
13%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 25

Sobota, 3 grudnia 2016, 21:13

@Anon

Próbowałam wejść na tą stronę, ale wyświetlił się komunikat: "STOP! Ta witryna została zablokowana z powodu udostępniania niepoprawnych treści. Twój adres IP i dane abonenta (*tu wpisali dokładne dane mojego telefonu*) zostały zapisane i zostaną niezwłocznie przekazane do odpowiednich organów"

Odpowiedz

tarnowianin

Środa, 12 października 2016, 10:38

Strefa 11 już zrobiła program?

Odpowiedz

Grażyna Gryglaszewska - Anczak

Sobota, 20 sierpnia 2016, 23:49

I jak tu nie wierzyć w zbiegi okoliczności ? Przez przypadek znalazłam się , w ramach wycieczki do Tarnowa, w Muzeum Etnograficznym i usłyszałam , że odbyło sie w nim "Łapanie duchów" . Chcąc sprawdzić kiedy program o tym będzie emitowany w TV weszłam na stronę Muzeum i w tekście zobaczyłam ......swoje nazwisko . Pokrewieństwo a właściwie powinowactwo z rodziną Onitchów wprawdzie bardzo dalekie ( dla mnie ) ale "ja też z Gryglaszewskich " . Warto jeździć na niespodziewane wycieczki. :) Z niecierpliwością czekam na program o duchach w Onitschówce.

Odpowiedz

ania

Niedziela, 19 czerwca 2016, 13:53

Według tego co się tam dzieje można sie domysleć że kiedys się tam cos wydarzyło nie dobrego tym duszom które odeszły poprostu trzeba sie dowiedzieć i przeprowadzić seans z egzorcystą wiem ze ludzie są nastawieni róznie do takich spraw.Często własnie w takich miejscach kryją się jakies legendy.

Odpowiedz

uwaga

Poniedziałek, 7 grudnia 2015, 16:33

@Anon

Nie wchodzić w to! WIRUS TROJAN! Spaliło mi zasilacz, piszę z laptopa siostry!

Odpowiedz

Anon

Poniedziałek, 7 grudnia 2015, 16:22

ZAPRASZAMY NA KATOLICKIE FORUM KARACHAN.ORG Poruszamy tam ową sprawę

Odpowiedz

OSZUSTWO

Poniedziałek, 7 grudnia 2015, 15:53

TO ŚCIEMA nIE WIERZCIE TYM POGANOM. Nie ma Boga nad Allaha, a Mahomet jest Jego Prorokiem!!!

Odpowiedz

Zapart

Poniedziałek, 7 grudnia 2015, 15:48

@beniz

MODEEEEE!!

Odpowiedz

a

Sobota, 5 grudnia 2015, 11:11

a

Odpowiedz

Radzi0

Sobota, 5 grudnia 2015, 11:10

Ja wam powiem jaka jest tego przyczyna: MARKETING! Bilet normalny: 8,00 zł (na wszystkie wystawy w budynku) Bilet ulgowy: 5,00 zł (na wszystkie wystawy w budynku) Bilet na wystawę czasową: 5,00 zł Bilet rodzinny: 16,00 zł Opłata za przewodnika: 40,00 zł (wymagana wcześniejsza rezerwacja) Opłata za przewodnika w jęz. angielskim: 70,00 zł (wymagana wcześniejsza rezerwacja) Opłata za lekcję muzealną: 50,00 zł + bilety wstępu Lekcja na zamówiony temat z oferty: 80,00 zł + bilety wstępu Cykl spotkań (klasy 0-3): 150,00 zł za cykl Karnet normalny: 16 zł (uprawnia do zwiedzania oddziałów Muzeum na terenie miasta) Karnet ulgowy: 10 zł (uprawnia do zwiedzania oddziałów Muzeum na terenie miasta) W niedziele wstęp wolny (na stałą ekspozycję)

Odpowiedz

Prometeuss

Sobota, 19 września 2015, 15:18

@duchovitz

Nie komentuj idiotycznie jak nie jesteś w temacie. j jestem z Tarnowa i wiem o czym pisz a

Odpowiedz

duchovitz

Piątek, 21 sierpnia 2015, 11:04

aj waj, dziwne by było jakby w starej drewnianej chacie podłogi nie skrzypiały :D co te Tarnowiaki takie zacofane :/

Odpowiedz

Piątek, 21 sierpnia 2015, 09:40

Uwierzcie najpierw w słownik ortograficzny!

Odpowiedz

Czwartek, 20 sierpnia 2015, 21:00

Ja mowie tak jak ktos nie wiezy : WIERZYSZ W BOGA? TO UWIESZ W DUCHY

Odpowiedz

Maciej Orton

Czwartek, 20 sierpnia 2015, 20:58

Piter lap wiecej duszkow niech sie ukazuja abys mial dowody jeszcze bardziej zmocnione. Osobiscie wieze w duchy bo istnieja. Pragne chociaz raz przeprowadzic slectwo ale to jest za droge i nie na moja kieszen.

Odpowiedz

Pyrkosz

Czwartek, 20 sierpnia 2015, 18:48

Jedz zobacz ocen ... Tylko potem nie pros o pomoc Katolicki Kosciół bo Ci nie pomoga...

Odpowiedz

Czwartek, 20 sierpnia 2015, 18:46

Nie nie byłem ale z chęcią bym si tam wybrał na noc zobaczyć bo jakoś nie wierze w takie zjawiska

Odpowiedz

Czwartek, 20 sierpnia 2015, 18:45

@Trisza

Chyba Elektryczna

Odpowiedz

Pyrkosz

Czwartek, 20 sierpnia 2015, 17:49

Był ktos z was na takim czyms??? Wiec zamknac ryje i nie negowac...

Odpowiedz

elwu

Czwartek, 20 sierpnia 2015, 15:59

TVPiS już się zbliża.

Odpowiedz