|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Antysemicki napis na murze cmentarza żydowskiego w Tarnowie został zamalowany

Ten akt wandalizmu wywołał lawinę komentarzy w internecie. Ktoś popisał sprejem mur niedawno odnowionego cmentarza żydowskiego. Jakby tego było mało, napisał tam antysemickie hasło - "Żydzi jedzą dzieci. Jadowniki jedzą Żydów". Szef komitetu opieki nad zabytkami kultury żydowskiej w Tarnowie powiedział, że kiedy zobaczył ten napis, chciało mu się płakać. Z jednej strony ledwo co udało się odremontować cmentarz żydowski, z drugiej strony to wstyd dla miasta na cały świat. W poniedziałek tarnowanie zamalowali napis.

Posłuchaj co mówi Adam Bartosz, szef komitetu opieki nad zabytkami kultury żydowskiej w Tarnowie

Tarnowianie zamalowali napis fot: B. Maziarz

- Przecież co kilka godzin na cmentarz przyjeżdżają pobożni Żydzi się modlić. Normalnym odruchem jest zrobienie zdjęcia i puszczenie tego w internet. Już wiem, że informacja obiegła całą kulę ziemską. To straszliwy wstyd i hańba dla miasta - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Adam Bartosz, szef komitetu opieki nad zabytkami kultury żydowskiej w Tarnowie.

Adam Bartosz przypomina, że mur cmentarza żydowskiego został już w przeszłości popisany w podobny sposób i uważa, że zrobiła to ta sama osoba. "To z całą pewnością człowiek, który niegdyś już napisał podobne zdanie. Widzę tę samą rękę. Mam poprzedni napis na zdjęciu. Nie jest to poważny człowiek. Kolokwialnie mówiąc to jakiś kiepsko wykształcony gówniarz pisze takie bzdury" - dodaje.

Szuka go teraz policja. Prezydent Tarnowa napisał na Facebooku, że miasto pokryje koszty zamalowania napisu. W poniedziałek tarnowianie zamalowali napis. Spontaniczną akcję zorganizował Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, który doprowadził do remontu cmentarza żydowskiego. W akcji wzięli też udział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, poseł Urszula Augustyn oraz miejscy radni - Tomasz Olszówka i Agnieszka Danielewicz.

fot: P. Topolski

Szef komitetu opieki nad zabytkami kultury żydowskiej wyjaśnia, że już w niedzielę chciał zamalować napis, ale policja potrzebowała wykonać swoją dokumentację. 

- W ciągu mojej i naszej ponad 30-letniej pracy na rzecz uświadomienia ludzi wydaje mi się, że udało się nam jednak w Tarnowie przynajmniej przekonać ludzi, nauczyć, dotrzeć do świadomości. Do tego stopnia, że nie zauważa się w Tarnowie aktów specjalnego antysemizmu. Zresztą ja bym tego aktu nawet tak nie nazwał. W Tarnowie po prostu istnieje chyba o wiele wyższy poziom, może nie tyle tolerancji, ale po prostu cywilizacyjny, niż np. w Białymstoku - dodał Bartosz.

Niedawno podczas kręcenia filmu o tematyce żydowskiej w Jadownikach Mokrych osoby mówiące po hebrajsku spotkały wyzwiska. Jednak Adam Bartosz nie wiąże tego z napisem na murze cmentarza żydowskiego. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartosz Maziarz/ko)

36%
64%