|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zakaz palenia węglem także w Nowym Sączu?

Po Krakowie również Nowy Sącz chce wprowadzić zakaz palenia węglem. Niewykluczone, że już za trzy lata mieszkańcy nie będą mogli ogrzewać domów tym paliwem.

Posłuchaj, co mówi dyrektor wydziału środowiska Grzegorz Tabasz

Fot. pixabay

Sprawa zakazu palenia węglem wciąż jest rozważana w Nowym Sączu, ale nie pod tym kątem, czy go wprowadzać, a kiedy to zrobić. Realną datą, zdaniem dyrektora wydziału środowiska Grzegorza Tabasza jest rok 2023. 3 lata to sporo czasu na wymianę pieców, do której ratusz będzie jeszcze mocniej zachęcał w najbliższym czasie. 

- Prowadzimy rozmowy z włodarzami okolicznych samorządów, by oni też rozważyli takie rozwiązanie. Nie chcemy powtórzyć niedopatrzenia Krakowa, który nie porozumiał się z sąsiadami odnośnie wprowadzenia zakazu - tłumaczy Tabasz. "Zanieczyszczone powietrze się przemieszcza; nie będzie efektu, jeśli nie będziemy współpracować. Nie chcemy wprowadzać takiego zakazu, jak w Krakowie, gdzie nawet pizzy nie można kupić z pieca opalanego drewnem. Domy też będzie można ogrzewać drewnem, pod warunkiem, że będzie suche" - dodaje Grzegorz Tabasz. 

#EkoMalopolska - sprawdź, czym oddychasz! Akcja Radia Kraków, Polskiego Alarmu Smogowego i województwa małopolskiego

Stolica Sądecczyzny jest jednym z miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. W sezonie grzewczym każdego roku normy pyłu zawieszonego są w mieście regularnie przekraczane i to wielokrotnie.

Mieszkańcy raczej są zgodni co do tego, że zakaz poprawiłby jakość powietrza, ale obawiają się, że koszty takiej zmiany zbyt mocno obciążą domowe budżety. "Wszyscy chcemy oddychać czystszym powietrzem, ale nie wszystkich stać na to, żeby zrezygnować z węgla" - mówią sądeczanie.

Przypomnijmy, że mieszkańcy nie muszą ponosić pełnych kosztów wymiany paleniska, bo czekają na nich dotacje w ramach programu Czyste Powietrze.

Czytaj także: Ponad 19 mln zł więcej na wymianę palenisk węglowych w podkrakowskich gminach

A w Nowym Sączu kopciuchow wciąż jest dużo, jak wykazała ostatnia inwentaryzacja węglem ogrzewanych jest nadal ponad 4 tys. domów.

Władze miasta podkreślają, że o terminie wprowadzenia zakazu palenia węglem ostatecznie zdecyduje to, czy mieszkańcy będą na taką zmianę gotowi. Wiadomo już, że zakaz nie objąłby palenia drewnem i paliwami niskoemisyjnymi.

 

 

(Joanna Porębska/ek)

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

68%
32%