Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sądecki skansen zaprasza zwiedzających po zimowej przerwie

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2017.05.01 08:22 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:15 )
Jest największy w Małopolsce i drugi co do wielkości w kraju. Prezentuje życie XIX wiecznej wsi i miasteczka. Sądecki Park Etnograficzny po zimowej przerwie otwiera swoje drzwi dla zwiedzających.

Fot. Damian Radziak

Nowy Sącz. Otwarcie sezonu w skansenie i Miasteczku Galicyjskim

Chcąc określić to miejsce jednym wyrazem, należałoby użyć słowa „różnorodność”. W XIX wieku Sądecczyzna byłą swoistym tyglem kulturowym. Tuż obok siebie zamieszkiwali Lachy Sądeckie, Górale, Pogórzanie, Łemkowie i Cyganie Karpaccy. Chcą poznać ich zwyczaje i kulturę należy zwiedzić skansen – najstarszą cześć Sądeckiego Parku Etnograficznego. Wiernie odtworzono tam zabudowania gospodarskie wszystkich grup etnograficznych. W domostwach zgromadzono w większości oryginalne meble, czy narzędzia. Największym budynkiem w skansenie jest XIX wieczna chata z Gostwicy. Kiedy jeszcze budynek stał w tej miejscowości, w 1963 roku odbyło się w nim wesele, w którym uczestniczył kardynał Karol Wojtyła. Co ciekawe, wewnątrz znajduje się też piec, w którym podczas imprez wypiekane są tradycyjne podpłomyki. Zajmuje się tym Maria Kopczyńska. 

Posłuchaj Marii Kopczyńskiej Posłuchaj Majki Marcinowskiej Dworek z Rdzawy. Fot. Damian Radziak

Dworek z Rdzawy. Fot. Damian Radziak

Dworek Szlachecki z Rdzawy
Miasteczko Galicyjskie z zewnątrz

W skansenie można także podziwiać kilka świątyń m.in. wybudowany w 1739 roku kościół rzymskokatolicki, który został tam przeniesiony z Łososiny Dolnej. Jest też cerkiew grekokatolicka z Czarnego. Świątynia pochodzi z XVIII wieku, a w środku znajduje się cenny ikonostas z 1801 roku. W obu świątyniach odbywają się nabożeństwa. Ciekawostką jest też szkoła ludowa przeniesiona z Nowego Rybia, która została wybudowana w okresie międzywojennym. Natomiast najstarszym budynkiem w skansenie jest dwór szlachecki z Rdzawy, który pochodzi z XVII wieku. Jego historię zna dokładnie etnograf Majka Marcinowska. 

Ważnym miejscem w Sądeckim Parku Etnograficznym jest sektor kolonistów józefińskich. Odtworzono tam kilka domostw i zabudowań gospodarczych Niemców, którzy przybyli na Sądecczyznę na przełomie XVIII i XIX wieku. Są to rekonstrukcje budynków, które wciąż można m.in. zobaczyć w Gołkowicach koło Starego Sącza. Tuż obok znajduje się także kościół ewangelicki, który został zbudowany w 1809 roku. Co ciekawe zbór w latach 1953 – 2003 służył mieszkańcom Świniarska, jako świątynia katolicka. Po wybudowaniu nowego kościoła w tej miejscowości, świątynię przeniesiono do Parku i rekonsekrowano. 

Miasteczko Galicyjskie - wnętrza

Zupełnie inny charakter ma Miasteczko Galicyjskie. To tu wybudowano ratusz, który miał stanąć na starosądeckim rynku w XIX wieku. Są też kamieniczki i zabudowania, które przenoszą zwiedzających do małego miasteczka przed ponad stu laty. Zaglądając do wnętrza budynków można odwiedzić m.in. sklep kolonialny, placówkę pocztową, czy remizę strażacką, gdzie zgromadzono liczne węże gaśnicze, hełmy, topory, a nawet jest dawny wóz strażacki. Można również zobaczyć XIX wieczną aptekę, gabinet stomatologiczny, czy zakład zegarmistrzowski z bogatą kolekcją starych zegarów. W Miasteczku Galicyjski można także wcielić się garncarza, czy drukarza. Dla zwiedzających jest także dostępny warsztat snycerski, a podczas imprez wędrowny fotograf wykonuje zdjęcia techniką sprzed ponad stu laty. Smak dawnego jedzenia można poczuć w Karczmie Galicyjskiej, która jest rekonstrukcją budynku z Orawki, a w ratuszu znajduje się kawiarnia. 

Sądecki Park Etnograficzny to bez wątpienia „wehikuł czasu”, do którego warto wsiąść i zwiedzić. W tym i przyszłym sezonie może to być jednak nieco trudniejsza sprawa ze względu na remont budynków. Placówka zdobyła ponad 3 miliony złotych na odnowienie ponad 20 budynków w skansenie. Dlatego dyrekcja zdecydowała, że turyści będą zwiedzali to miejsce tylko pod okiem przewodnika, a nie tak jak w latach poprzednich również indywidualnie. W przyszłym roku ma także ruszyć rozbudowa skansenu, który zyska sektor przemysłu ludowego. XIX wieczny tartak, folusz i młyn wodny od lat czekają w magazynach skansenu na rekonstrukcje. Wiadomo, że obiekty będą sprawne techniczne i każdy zwiedzający będzie mógł się wcielić w młynarza, czy stolarza.

Sądecki Park Etnograficzny poprzez swoją różnorodność i wierność odtworzonych miejsc zyskał wielu fanów na całym świecie. Miejsce upodobali sobie także filmowcy. Skansen stanowił m.in. scenografię do filmu Agnieszki Holland „Prawdziwa historia Janosika”. Jerzy Bogajwcz nakręcił tam też film „Boże Skrawki”. Natomiast Miasteczko Galicyjskie można było zobaczyć m.in. w filmie „Papusza” Krzysztofa Karauzego, czy w spektaklu teatru telewizji pt. „Rewizor” w reżyserii Jerzego Stuhra.  

 

Bartosz Niemiec

Obserwuj autora na Twitterze:

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:51

    Aleksandra Owca: Kraków musi stać się aktywnym graczem w polityce mieszkaniowej

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię