|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Stacja WIOŚ nie kłamie. Na sądeckim rynku powietrze jeszcze gorsze

Zamiast dyskutować o sposobach badania jakości powietrza lepiej skupić się na tym, jak zmniejszyć emisje zanieczyszczeń. Taki wniosek płynie z akcji Radia Kraków przeprowadzonej w Nowym Sączu.

fot: Damian Radziak

Przypomnijmy: prezydent miasta Ryszard Nowak zasugerował, że wyniki z jedynej dziś w mieście stacji pomiarowej WIOŚ podają niepokojące dane, bo stacja usytuowana jest przy ruchliwych drogach. Zapowiedział też starania o dodatkowe punkty pomiarowe w przekonaniu, że uśredniony wynik przyniesie bardziej wiarygodne dane. Jak łatwo się domyślić, chodzi o wynik nieco mniej niepokojący. Pojawia się jednak kłopot, bo inne części Nowego Sącza mogą się okazać bardziej zanieczyszczone niż okolica stacji WIOŚ.

Ustawiony na sądeckim rynku pyłomierz, udostępniony przez Polski Alarm Smogowy, przez kilka godzin wskazywał wyższy poziom obecności pyłu PM10 (nawet powyżej 120 ug/m3) od tego z czujników WIOŚ (odpowiednio – 98 ug/m3). Szukanie „czystych” miejsc w Nowym Sączu może się zatem zakończyć porażką.

Dobrą wiadomością, jaka pojawiła się przy okazji naszej akcji jest zapowiedź działań, które mogą się przyczynić do poprawy jakości powietrza w mieście. Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta miasta zapowiedział, że Nowy Sącz będzie kontynuował program Kawka, dopłacając mieszkańcom do wymiany pieców na bardziej ekologiczne, ale to nie wszystko. Miasto chce też rozwijać komunikację miejską i inwestować w ekologiczne autobusy.

- Musi się także zmienić sposób przemieszczania się sądeczan – uważa J. Gwiżdż. - Myślimy o wprowadzeniu tego, co w Krakowie czy w Warszawie już funkcjonuje, czyli rowerów, które mogłyby służyć do przemieszczania się na krótkich odcinkach zamiast samochodem.

Nieoficjalnie pojawia się też zapowiedź zakupu przez miasto mobilnych urządzeń do pomiaru jakości powietrza. Mają one służyć do sprawdzenia jakości powietrza nie tylko w Nowym Sączu, ale także poza granicami miasta.

Które z działań będą skuteczniejsze w walce z zanieczyszczeniem? Jak pokazała akcja Radia Kraków można to szybko zweryfikować.

 

Poniżej relacja z naszej akcji w Nowym Sączu.

 

 

(Przypominamy, że norma stężenia pyłu PM 10 wynosi 0,050 mg/m3)

Relacja z sądeckiego Rynku:

 

17:00 - Stacja WIOŚ też zauważyła wzrost zanieczyszczenia. Ostatni odczyt - 42,73mg/m3. To ciągle nieco mniej niż na rynku.

 

 

 

 

16:30 - Spada temperatura i zanieczyszczenie zaczyna rosnąć. Popołudniowe dokładanie do pieca rozpoczęte. Na rynku w tej chwili już blisko dopuszczalnej granicy - 47 ug/m3. Stacja WIOŚ wciąż podaje wynik z godziny 13.00 - 37,79 ug/m3

14:50 - Jakość powietrza w Nowym Sączu w tej chwili nadal bez zastrzeżeń. Dane z pyłomierza ustawionego obok wozu satelitarnego Radia Kraków na sądeckim rynku - 35 ug/m3. Tymczasem ostatni pomiar ze stacji WIOŚ (z godziny 13:00) pokazuje - 38 ug/m3.

14:00 -  - W nowym unijnym budżecie będzie sporo pieniędzy na walkę o czyste powietrze - przekonywał w rozmowie z Radiem Kraków członek zarządu województwa L. Zegzda.

12:00 - O fatalnej jakości powietrza w Nowym Sączu zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy miasto zajęło 6 miejsce na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. - Od kilku lat te wyniki zmieniają się na lepsze – przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków rzecznik sądeckiego magistratu Małgorzata Grybel. - Jeśli chodzi o wnioski z ubiegłego roku ws. dopłat na wymianę pieców, 103 osoby otrzymały wypłatę pieniędzy. W tym momencie jest 330 wniosków czekających na realizację. Codziennie ta liczba się zwiększa.

W 2013 r. średnia obecność pyłu w mieście w skali roku wyniosła 47,27 mikrogramów na metr sześcienny. Rok później było już 43,73 ug/m3. Tylko i aż, bo norma dla średniej rocznej to 40 ug/m3

11:40 - Jakość powietrza w różnych częściach Nowego Sącza jest inna, ale wbrew oczekiwaniom prezydenta Ryszarda Nowaka, zanieczyszczenie może być nawet większe niż podaje jedyna w mieście stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Nasz pyłomierz ustawiony dziś na sądeckim rynku, przed godz. 9.00 pokazywał nawet 120 mikrogramów/m3. Stacja WIOŚ notowała w tym samym czasie 93,69 mikrogramów/m3. Zdaniem prezydenta Nowaka w Nowym Sączu powinny powstać dodatkowe punkty pomiaru, bo ten z ul. Nadbrzeżnej podaje zawyżone dane. Ma to być spowodowane bliskością ruchliwych dróg. Nasza dzisiejsza akcja nie potwierdza tej opinii. Wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż z zainteresowaniem przyglądał się wskazaniom pyłomierza. Sposób badania jakości powietrza w mieście nadal budzi jego wątpliwości ale zapewnił, że miasto cały czas stara się walczyć z zanieczyszczeniem: "Uczestniczymy w programie Kafka, chcemy zminimalizować ogrzewanie domów starymi kotłami. Dobry pomysł to też rowery miejskie, pomysł, który sprawdził się już w Krakowie czy Warszawie" - mówił Jerzy Gwiżdż.

11:27 -

10.40 - Ostatnie dane z pyłomierzy: stacja WIOŚ z godz. 9.00 - 93,69 mikrogramów/m3, nasz pyłometr na rynku w tej chwili - 56,00 mikrogramów/m3.

10.12 -

 

9:50 - Jakoś powietrza w Nowym Sączu coraz lepsza. Obecność pyłu zawieszonego, która rano przekraczała normy nawet o 100 proc. teraz zbliża się do dopuszczalnej granicy. Według wskazań mobilnego pyłomierza, który bada powietrze na sądeckim rynku, zawartość pyłu PM 10 w powietrzu wynosi sięga tam 67 mikrogramów/m3. Ostatnie dane ze stacji WIOŚ przy ul. Nadbrzeżnej mówią o zanieczyszczeniu na poziomie 88 mikrogramów/m3.

 

9:37 - W Krakowie jest o wiele gorzej - mówi wiceprezydent NS Jerzy Gwiżdż. Ale zapowiada, że miasto nadal walczyć będzie o poprawę jakości powietrza. Jeden z pomysłów to... miejskie rowery! Według J. Gwiżdża prace nad systemem ich udostępniania już trwają. 

9.29 - Robimy konkurencję wielkanocnej palmie, która od dziś zdobi sądecki rynek (widoczna w tle). My jednak w sprawie bardziej powszedniej. Pył zawieszony ciągle powyżej normy. Teraz na rynku ok. 90 mikrogramów/m3. Stacja WIOŚ z 8.00 rano podaje 88.07 mikrogramów/m3.

9.00 - Normy stężenia pyłu PM 10 są cały czas przekroczone około dwukrotnie:

fot: Tadeusz Smyksy

8.55 - Dziwne ale stacja WIOŚ zamilkła. Ostatnie dane są z 6.00. Jak już podawaliśmy było wówczas 60.26 mikrogramów/m3.

8.10 - Na sądeckim rynku ruch samochodów coraz większy a rury wydechowe to przecież także źródło pyłu PM10. Stężenie pyłu jednak nieco spada.

8.00 -

 

7.41 - Prognozna smogowa dla Małopolski nie jest dzisiaj zbyt optymistyczna.

7.30 - Już jest ciekawie! Na rynku pyłomierz wskazuje 100 mikrogramów PM 10 na metr sześcienny! Stacja WIOŚ o 6.00 rano podawała 60 mikrogramów. Czyżby w innych częściach NS było gorzej niż przy ul. Nadbrzeżnej, gdzie stoi stacja WIOŚ? Prezydent R. Nowak nie będzie zadowolony. 

fot: Tadeusz Smyksy

7.00 - Kolejny odczyt. Wynik ani drgnął i cały czas pyłomierz pokazuje 0,071 mg/m3. Normy cały czas są przekroczone.

6.30 - Mamy pierwsze odczyty z pyłomierza. Jak widzimy normy zostały przekroczone. (norma dla pyłu PM 10 - max. 0,050 mg/m3)

fot: Tadeusz Smysky

6.10 - Po Suchej Beskidzkiej czas na Nowy Sącz. Dziś zbadamy tam jakość powietrza korzystając z pyłomierza Polskiego Alarmu Smogowego. Podobnie jak w Suchej także władze Nowego Sącza kwestionują wyniki badań powietrza podawane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak twierdzi prezydent miasta Ryszard Nowak, są one złe - bo stacja została ustawiona w pobliżu dwóch ruchliwych dróg gdzie obecność pyłu jest znacznie wyższa niż w innych częściach miasta.

6.00 - Nasz samochód już się zameldował na sądeckim Rynku:

fot: Tadeusz Smysky

 

W 2013 r. Nowy Sącz zajmował 6. miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Europejska Agencja Ochrony Środowiska porównała liczbę dni, w których normy obecności pyłu zawieszonego (PM10) w poszczególnych miastach są przekroczone. W Nowym Sączu powietrze nie spełniało wymogów jakości aż przez 126 dni. Dla porównania w najbardziej zanieczyszczonym wówczas bułgarskim Perniku liczba dni, w których powietrze zagrażało zdrowiu mieszkańców, sięgnęła 180. Przeczytaj o dzisiejszej akcji

90%
10%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 18

Środa, 25 marca 2015, 21:21

Zapraszamy do Gorlic :) U nas nie ma przemysłu to i powietrze czyste...

Odpowiedz

sadeczanka

Środa, 25 marca 2015, 19:47

@tadeo

przecież cel akcji był inny, ocenić czy WIOŚ jest wiarygodny. poza tym mieć pretensje do Radia Kraków, że nie przyjechało z pyłomierzem w grudniu to jakiś absurd, to nie WIOŚ

Odpowiedz

tadeo

Środa, 25 marca 2015, 19:02

Czy ktoś zauważył jaki wiatr dzisiaj wieje ??? na pewno coś ponad 5m/s a więc pomiary nie maja sensu. A gdzie byliście w grudniu czy styczniu ??? /afryka czy karaiby/

Odpowiedz

sądeczanka

Środa, 25 marca 2015, 17:55

@nienormalny pomysl

przeczytaj dokładnie o co chodzi, a zrozumiesz w jakim jesteś błędzie, chodzi o porównanie badań z tym oficjalnym punktem WIOŚ, a to spokojnie można dziś robić, zresztą wyniki mówią za siebie

Odpowiedz

słowo

Środa, 25 marca 2015, 17:53

@słowo

Mój komentarz poniżej odnosi się do wypowiedzi Pana "@Nowosądeczanin bez wiary w cinkciarzy"

Odpowiedz

słowo

Środa, 25 marca 2015, 17:50

ehhh...sądecka kultura osobista. Swoim poziomem wypowiedzi dajesz dowód na, że w tym mieście dobrze czują się ludzie prostaccy i ordynarni.

Odpowiedz

nienormalny pomysl

Środa, 25 marca 2015, 16:36

Bardzo mądre! Naprawdę bardzo! Trzeba było robić pomiary w zimie w bezwietrzny dzień a nie tak jak jest dzisiaj!!!

Odpowiedz

Zagazowana

Środa, 25 marca 2015, 15:56

To ja proponuję ustawić pyłomierz w okolicach jakiegokolwiek skupiska domków jednorodzinnych, wieczorem nawet okna nie można otworzyć, bo ludzie palą czym popadnie, dymy z kominów czarne... My od 5 lat mamy ogrzewanie gazem, ale co z tego, skoro inni trują...

Odpowiedz

niestety..

Środa, 25 marca 2015, 14:58

KAWKA to dobry pomysł.. moze do tego analiza "WRONA" =WegielRanoOdpalamyNa Arbatke (nie mamy kasy na kuchenke gazowa ani prad..)ale buduja nowy gmach MOCAQ-Paranojoteke, bo Łuni z Unii kase na rozkurz dali =pare MILIARDOW OjraOjra..

Odpowiedz

xXx

Środa, 25 marca 2015, 14:15

2,5h ciszy!!!

Odpowiedz

Środa, 25 marca 2015, 12:39

@Nowosądeczanin bez wiary w cinkciarzy

czy ty jesteś normalny? jak ci się nie podoba, to wypier.... z tego miasta! jestem młodym człowiekiem i żyje mi się tu coraz lepiej! tylko nieroby narzekają! zdobyłem odpowiednie wykształcenie, zadbałem sam o dobrą pracę i kocham to miasto. Rynek wciąż jest piękny. wiele osób narzeka, że centrum umiera, a lodowisko ożywiło to miejsce więc nie narzekaj. moje dzieci były zachwycone tym pomysłem i oby było więcej takich atrakcji. co do szpitala to póknij się w głowę - co ma miasto do jednostki marszałka małopolski? z powietrzem jest problem - trzeba coś z tym robic, KAWKA to dobry pomysł. Obawiam się, że z rowerów miejskich będzie niewiele osób korzystało, bo większość sądeczan potrafi tylko narzekać. młodzi uciekają z tego miasta, bo mają dość narzekanie baranów. tak samo jest z Tour de Pologne - ile to razy słyszałem że w mieście nic się nie dzieje, chcą zrobic imprezę to jest wielka afera - ehhh sądeckie malkontenty.

Odpowiedz

Nowosądeczanin bez wiary w cinkciarzy

Środa, 25 marca 2015, 11:28

Miasto wymiera. Społeczeństwo się starzeje. Brak rozwoju, korupcja, wstrętne urzędasy. Jest coraz gorzej - patrz na stan ulic, na miasteczko multimedialne, stan szpitala (wjazd karetek, wjazd pojazdów prywatnych, wejście na teren szpitala tą samą wąską bramą - powoduje to wszystko blokowanie nawet karetek na sygnale!, prędkość 1km/h zagraża rozpadnięciu się aut od dziur, nie mówiąc o jakości usług szpitalnych - nic tylko same machloje. Zainteresujcie się (mówię do mediów) odnośnie inwestycji przez tą instytucję i ich wykorzystanie! Skorelujcie to z zagrożeniem życia pacjentów. A wiecie, że lotnisko helikoptera znajduje się po drugiej stronie ulicy więc trzeba jechać karetką po pacjenta by przewieść go 100 m dalej? Popatrzcie na rynek nowosądecki jaki piękny. Był piękny dawniej, a teraz? Kto pozwolił (i jakie mu to sprawiło korzyści) na stworzenie parkingu na płycie rynku? Nowy Sącz jest tak bogaty by pozwolić sobie na lodowisko za 200 tys.? - na płycie rynku albo inne głupie pomysły mające kosztować miliardy? Jeśli się coś takiego dzieje w tym mieście to wiadomo, że będzie mieć ktoś korzyści z krętactw. Do tego zanieczyszczenia i to na jak wielkim poziomie. Gdybyśmy czuli to g-no w powietrzu to dalibyśmy sobie spokój z wyjściem. Nowy Sącz jest wylęgarnią gruźlików (makabra z ilością tej choroby tutaj!). Kolejne pokolenie tego miasta będzie znacznie bardziej debilne niż obecnie - zanieczyszczenia mają również wpływ na rozwój mózgu. Trzeba stąd uciekać bo chcę mieć zdrowe dzieci. Nowy Sącz potrzebuje zaradnego biznesmena, a nie snobów zajmujących się drobną lub grubszą korupcją. Wszędzie tu jest kombinowanie, uszczykiwanie korzyści, układziki, nepotyzm.

Odpowiedz

ck

Środa, 25 marca 2015, 10:05

@zofia z sącza

Oczywiście, że o to chodzi i jak najbardziej popieram. Chciałem jedynie zwrócić uwagę na prawidłowe przedstawianie wyników.

Odpowiedz

zofia z sącza

Środa, 25 marca 2015, 09:58

przecież tłumaczą, że są to chwilowe przekroczenia i że nawet cały dzieć pomiarów będzie tylko małą wskazówka, chodzi o to by walczyć o czyste powietrze a nie obrażać się na wyniki

Odpowiedz

PM 2,5

Środa, 25 marca 2015, 09:39

http://www.smog.imgw.pl/home - wg tej prognozy powinno byc ponizej normy. Jezeli tu tez zanizaja, to ile jest jak pokazuja kolor rozowy (a pokazuja czesto) ? Dwa razy wiecej? No i dlaczego pm 2.5 jest niedowartosciowany?

Odpowiedz

rj

Środa, 25 marca 2015, 08:55

...a co z badaniem stezenia pylu PM 2,5 ??? Jest o wiele grozniejszy, a jego stezenia sa zwykle bardziej przekroczone niz PM 10 (w odniesieniu do norm).

Odpowiedz

rr

Środa, 25 marca 2015, 08:32

Rysiek już właczyłes internety?

Odpowiedz

Środa, 25 marca 2015, 08:18

Nie można porównywać stężenia jednogodzinnego pyłu PM10 do wartości, która według norm i rozporządzeń jest dla średniej wartości z pomiarów z całego dnia. Dopiero po wykonaniu 24 pomiarów oraz uśrednieniu wyniku można porównać go z wartością 50 ug/m^3. W artykule, oraz w audycji radiowej podano że normy zostały już przekroczone, jest to niestety przekłamanie.

Odpowiedz