|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pijalnia Jana w Krynicy została otwarta po remoncie. ZDJĘCIA

Mieszkańcy, a także turyści i kuracjusze wypoczywający w Krynicy, znów mogą degustować wody mineralne w Pijalni Jana. Blisko stuletni zabytek przeszedł gruntowną modernizację i po półrocznej przerwie został otwarty. W budynku wymieniano wszystkie zniszczone elementy drewnianej konstrukcji, a także stolarkę okienną i instalacje. Był to pierwszy taki remont Pijalni od ponad 50 lat.

Posłuchaj co mówi Wiesław Piór, prezes uzdrowiska

fot: Damian Radziak

- Budynek nie stracił jednak klimatu z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Co dało się zachować, w porozumieniu z konserwatorem tak robiliśmy, żeby to utrzymać. Jeśli się nie dało, elementy były wykonane na nowo, ale w takim samym kształcie – zapewnia Wiesław Piór, prezes uzdrowiska. "Ta Pijalnia była starawa. Ona ma dużo lat. Mieskam blisko. Przyjemnie jest popatrzeć. Jest elegancko. Powinniśmy dbać o takie zabytki. Cieszę się" - dodają mieszkańcy Krynicy.

W obiekcie można oczywiście skosztować leczniczych wód mineralnych. "Przede wszystkim serwujemy tutaj wodę ze źródła Jan. Ona świetnie działa na schorzenia urologiczne. Czyści organizm z toksyn. Możemy też napić się wody Józef. Józef nie jest wodą konfekcjonowaną. Nie można go kupić w sklepie. Ta woda powinna być spożywana w krótkim czasie od pobrania ze źródła. Ta woda ma świetny wpływ na cukrzyków, na cholesterol" – podkreśla Marta Adamczyk z Uzdrowiska Krynica Żegiestów S.A. 

Remont miał kosztować ponad 1 milion 600 tysięcy złotych. Podczas prac okazało się jednak, że stan budynku jest o wiele poważniejszy niż sądzono. Ostatecznie remont zamknął się kwotą dwóch milionów złotych.  

Pijalnia Jana jest już wyremontowana, ale wygląd zmienia także otoczenie zabytku. Od kilku miesięcy trwa bowiem remont Polany Janówka, czyli pobliskiego parku. Do maja 2020 roku zyska on nowa fontannę, stylowe latarnie, ławki, wymienione zostaną również alejki i roślinność. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartosz Niemiec/ko)

100%
0%