|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rok od wyborów samorządowych: oświęcimianie żyją planami budowy elektrowni jądrowej

Plany budowy elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy Parku Pokoju i zamieszanie wokół budowy kładki nad Sołą - podsumowujemy pierwszy rok prezydentury Janusza Chwieruta. Na co szczególnie uwagę zwracają mieszkańcy? Zdecydowanie na informację o możliwej budowie elektrowni jądrowej w mieście.

Posłuchaj co mówią mieszkańcy Oświęcimia

fot: Paweł Topolski

Miesiąc temu firma chemiczna Synthos podpisała z amerykańsko-japońskim konsorcjum porozumienie o współpracy w kwestii budowy małego reaktora modułowego. Wszystko to na razie tylko spekulacje. Trzeba pamiętać, że samorząd nie ma wiele wspólnego z tymi decyzjami. Janusz Chwierut zwraca uwagę, że zgodnie z prawem decyzje w takich kwestiach zapadają na wyższych szczeblach - regionalnych a nawet centralnych -  miasto wydaje jedynie opinię. "Opinia nie jest wiążąca. Należy przeprowadzić konsultacje społeczne i dyskusję z mieszkańcami, o ile wniosek będzie. To kwestia przyszłości" - mówił Janusz Chwierut w porannej rozmowie Radia Kraków. 

#RozmowaRadiaKraków Janusz Chwierut: Na dzisiaj nie mamy żadnej informacji, że będzie elektrownia jądrowa w Oświęcimiu

To, co kładzie się cieniem na pierwszy rok kadencji Janusza Chwieruta to stojąca w miejscu budowa kładki nad Sołą. Wszystkie zgłoszone oferty przekroczyły 30 milionów złotych, co było ponad siły samorządu. Musiano więc zwrócić dotację unijną, a dodatkowo w tym roku wygasa pozwolenie na budowę. Część mieszkańców nazywa tę inwestycję nawet "mostem duchów" i podaje w wątpliwość jej realizację. "Nam jest potrzebny jeszcze trzeci most do przeprawy samochodów, a nie kładka pojednania. Jest wielki ruch, ale zobaczymy jak to wyjdzie" - mówią mieszkańcy. 

Mimo wszystko miasto nadal chce ubiegać się o budowę tej kładki. "Nie poddajemy się, będziemy starać się o kolejne dofinansowania. Teraz dopinamy kilka innych inwestycji w Oświęcimiu, m.in. oświęcimską przestrzeń spotkań i projekt związany z parkingiem" - przekonuje Janusz Chwierut. 

Za sukces prezydenta Oświęcimia można uznać rozpoczęcie budowy Parku Pokoju. Po przepychankach z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim udało się w końcu uzyskać dofinansowanie w wysokości 6 milionów złotych. Budowa ma zakończyć się wiosną 2021 roku. 

W rozmowie z reporterem Radia Kraków mieszkańcy doceniają dbanie o dużą ilość zieleni w mieście. "Park Pokoju jak najbardziej. Robią to, jest plan. To będzie fajne miejsce. Brakuje czegoś takiego. Do tego ma powstać nowa obwodnica. Można zauważyć, że zieleń na rondach jest pielęgnowana. Kamienice też są remontowane. Janusz Chwierut to nie był mój kandydat, ale był to jedyny rozsądny kandydat do wyboru. Póki co jestem zadowolony z tego że jestem mieszkańcem Oświęcimia" - mówią.

Przypomnijmy, w wyborach samorządowych Janusz Chwierut uzyskał rekordowo wysoki wynik - blisko 70 procent już w pierwszej turze wyborów. 


O blaskach i cieniach pierwszego roku nowej kadencji prezydenta Oświęcimia rozmawialiśmy także z miejskimi radnymi - Jakubem Przewoźnikiem z Prawa i Sprawiedliwości oraz Michałem Homą z Koalicji Obywatelskiej. Całość TUTAJ.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Tomasz Bździkot/ko)

33%
67%