|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wręczono Medale "Dziękujemy za Wolność" dla b. opozycjonistów

40 osób zostało uhonorowanych w sobotę wieczorem w Krakowie medalami "Dziękujemy za Wolność", przyznanymi przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności "za wkład w dzieło wolności, niepodległości, budowę demokratycznej i samorządnej Rzeczypospolitej Polskiej".

Fot: PAP/Stanisław Rozpędzik

Jak poinformował Edward E. Nowak, prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności, w XIV edycji Medalu, zgodnie z decyzją kapituły, uhonorowanych zostało czterdzieścioro ludzi nauki, a więc naukowcy, nauczyciele akademiccy, pracownicy wyższych uczelni, akademii, instytutów, intelektualiści ze środowiska katolickiego, szczególnie związani z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Znakiem” i wspólnotami akademickim.

Wnioski o medal zgłosili ich koledzy już posiadający to wyróżnienie albo Stowarzyszenie Sieć Solidarności. Medalami uhonorowano także osoby nieżyjące, m.in. ks. Józefa Tischnera, Jerzego Turowicza, Jacka Woźniakowskiego, Jana Błońskiego i prof. Jerzego Vetulaniego, a także osoby znane głównie w swoich dziedzinach naukowych, albo towarzyszom podziemnej działalności opozycyjnej i solidarnościowej.

Nowak zaznaczył, że ustanowiony w 2014 r. medal ma charakter koleżeński, środowiskowy o zasięgu małopolskim. Do chwili obecnej łącznie przyznanych zostało ponad 500 medali „Dziękujemy za wolność”.

„Idea przyznawania medalu „Dziękujemy za wolność” spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem w środowisku ludzi Solidarności oraz opozycji” - ocenił prezes stowarzyszenia.

Podkreślił, że medal „Dziękujemy za wolność” nie ma żadnej politycznej konotacji, przyznawany jest ludziom, którzy kiedyś mieli odwagę działać, narażając swoje zdrowie a nawet życie, bezinteresownie działając na rzecz innych, często kosztem swojego rozwoju, nauki, kariery, dorobku swojego i rodziny. „Dzisiejsze podziały społeczne i obecne poglądy, a także działalność nie stanowią dla nas żadnego odniesienia” - zastrzegł Nowak.

Jak przypomniał, wręczenie nagrody zbiegło się z 37. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania "Solidarności". Uroczystość w Nowohuckim Centrum Kultury uświetnił koncert gitarzysty, wokalisty i tekściarza – Piotra Bukartyka wraz zespołem.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Jego partnerem jest Nowohuckie Centrum Kultury.

 

PAP/bp

25%
75%