|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rowery Wavelo nie powrócą jednak na krakowskie ulice

Mimo wcześniejszych zapewnień dotychczasowy operator roweru miejskiego nie dogadał się z nowym inwestorem, który wiosną miał ponownie uruchomić system w mieście. Jednoślady już dawno zniknęły z ulic, a władze Krakowa muszą poszukać nowej firmy, która mogłaby uruchomić w mieście wypożyczalnię. Dlaczego zerwano dotychczasowe negocjacje i co w tej sytuacji planuje magistrat?

posłuchaj Marcina

fot: M. Lasyk

Powodem przerwania rozmów pomiędzy dwiema firmami były kwestie finansowe. Dlatego też niebiesko-żółte rowery, które na razie zgromadzono na jednym z parkingów, wkrótce wyjadą z Krakowa. W ciągu kilku dni rozpocznie się również demontaż stacji rozmieszczonych w całym mieście.

Marcin Wójcik z Zarządu Transportu Publicznego podkreśla, że wkrótce rozpocznie się procedura poszukiwania firmy, która uruchomi wypożyczalnie na podobnych zasadach, na jakich działał system Wavelo, , do którego miasto dopłacało wyłącznie złotówkę miesięcznie do każdego roweru.

Dotychczasowy operator firma BikeU nie chce komentować sprawy.

Zdaniem Marcina Dumnickiego ze stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów - wypożyczalnia roweru Wavelo działała całkiem sprawnie, choć nie była wolna od wad. Był funkcjonalny, stacje były umieszczone dość gęsto, wystarczająca była liczba rowerów, brak było jedynie integracji z komunikacja zbiorową. Chodzi o to, ze rower publiczny jest rodzajem oferty zbliżonym do komunikacji miejskiej - karta na wszystkie linie autobusowe i tramwajowe, powinna też obejmowac korzystanie z rowerów.

Warto wspomnieć przy tej okazji, że Wavelo było pierwszym w Polsce systemem roweru miejskiego, który miał samodzielnie się finansować. Dumnicki podkreśla, że poszukując nowego operatora wypożyczalni jednośladów - władze Krakowa powinny poszukiwać firmy, która zorganizuje system na podobnych zasadach.

Jeśli uda się znaleźć nowego operatora, wypożyczalnia pod nowym szyldem zostanie uruchomiona prawdopodobnie dopiero wiosną 2021 roku.

Od początku istnienia systemu Wavelo do czerwca ubiegłego roku - rowery miejskie wypożyczono ponad 2 miliony razy. Ciekawostką jest także to, że użytkownicy jednośladów pokonali ponad 7,5 miliona kilometrów, co oznacza, że ponad 187 razy okrążyli ziemię.

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

21%
79%