|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pałacyk Tarnowskich przy ulicy Szlak ma nowego właściciela

To naprawdę sensacyjna wiadomość, która ucieszyła także nas, pracowników Radia Kraków, którzy doskonale pamiętamy jeszcze Pałacyk Tarnowskich na ulicy Szlak. Jak dowiedziało się Radio Kraków, popadający od wielu lat w ruinę budynek w centrum Krakowa kupiła Wyższa Szkoła Europejska imienia księdza Józefa Tischnera.

Posłuchaj rozmowy Aleksandry Ratusznik z prorektorem WSE im. Tischnera, dr. Błażejem Sajdukiem

Ta krakowska uczelnia została założona kilkanaście lat temu przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Uczelnia odwołuje się do dziedzictwa swojego patrona księdza Józefa Tischnera, który był jedną z najciekawszych i najbarwniejszych postaci polskiego życia intelektualnego w drugiej połowie XX wieku.

"Bardzo nam zależy, by krakowianie ponownie mogli cieszyć się tą wspaniale odrestaurowaną perełką architektoniczną" - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków prorektor uczelni, dr Błażej Sajduk. 

Jak dodaje prorektor WSE im. Tischnera, przede wszystkim zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, budynek zostanie przygotowany do remontu. "Wszystkie zmiany, jeżeli miałaby nastąpić, zostaną skonsultowane z konserwatorem. W tym momencie nie przewidujemy żadnych zmian i ingerencji w tkankę budynku. Chcemy go odrestaurować". 

W środku będą sale zajmowane przez pracowników administracyjnych. Część z nich będzie pełniła funkcje pomieszczeń dydaktycznych. "Z tego miejsca tchnie historia. Ścisłe centrum Krakowa. Bliskie towarzystwo dworca, Politechniki Krakowskiej i księży Salwatorianów. Trudno o lepszą lokalizację w Krakowie" - przekonuje dr Błażej Sajduk. 

Obiekt przy Szlaku został zbudowany w XVI wieku. Pierwszymi właścicielami pałacu byli Montelupi, rodzina bogatych kupców z Florencji. Później pałac kupili Jezuici, wreszcie pałac przeszedł w ręce rodu Tarnowskich. Po II wojnie światowej przez 48 lat był siedzibą Radia Kraków.

 

(Aleksanra Ratusznik/ko/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

95%
5%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 19

WW_w_DC

Środa, 5 lipca 2017, 15:44

Kupili od kogo? Kto pozwolil na takie zniszczenie obiektu historycznego? Kto dostal w lape aby wreszcie mozna bylo odrestaurowac obiekt?

Odpowiedz

Expedięt

Wtorek, 22 grudnia 2015, 21:59

@hhak

Tez jestem ciekaw. Kilka lat temu byl do sprzedania za 2mln USD.

Odpowiedz

Karol Tarnowski

Sobota, 4 lipca 2015, 12:09

Bardzo sie z tej decyzji cieszę! Jesli palac nie moze byc w rękach rodziny, to moja wielka radość, że obejmie to Wyższa Szkola im. J.Tischnera, ktory był moim mistrzem, związanym także z Tygodnikiem Powszechnym i ze Znakiem, w pelni godnych mojego zaufania. Byle remont był zrobiony naprawde dobrze i starannie!

Odpowiedz

krakowianin

Piątek, 3 lipca 2015, 14:05

Konserwator w Krakowie to jakaś kpina. Ile już zabytkowych kamienic na Kazimierzu zostało wyburzonych lub zrujnowanych. Po co ten konserwator skoro on nic nie chroni. No i powszechna styropianizacja. Najlepsze jest, że w niektórych wypadkach pozostawienie samej fasady i wymiana środką jest do okay, a w innych przypadkach trzeba burzyć całą kamienicę - patrz Czarnowiejska 51 lub Węgłowa.

Odpowiedz

Krakauer

Piątek, 3 lipca 2015, 09:00

Dlatego, że właścicielem Parku są Salwatorianie?

Odpowiedz

kk

Piątek, 3 lipca 2015, 08:56

@Afordos

A skad wiesz ze terenu i parku dveloperom nie sprzedadzą?

Odpowiedz

kk

Piątek, 3 lipca 2015, 08:55

@malzacz

Wypij cos na dobry humor monotematyczny

Odpowiedz

Piątek, 3 lipca 2015, 07:51

@niewierny

Ze swojej dzialalnosci.

Odpowiedz

Afordos

Piątek, 3 lipca 2015, 06:35

Nareszcie. Już straciłem nadzieję. Ciekawe, czy będą lekcja pod gołym niebem w amifiteatrze :) ?

Odpowiedz

hhak

Czwartek, 2 lipca 2015, 23:17

ciekawe za ile to kupili ?

Odpowiedz

jojo

Czwartek, 2 lipca 2015, 22:56

@malzacz

WSE nie jest uczelnią kościelną

Odpowiedz

nieprawak

Czwartek, 2 lipca 2015, 20:25

Jakim plusem ma byc wg cytowanego bliskość do ksiezy Salwatorianow??? ktos moze wyjasnic??

Odpowiedz

Ja

Czwartek, 2 lipca 2015, 19:57

@malzacz

A ten komentarz to do czego?

Odpowiedz

malzacz

Czwartek, 2 lipca 2015, 15:41

czarne pająki dobrze się maja za nasze pieniądze - te wszystkie podarunki od rządu polskiego - to nasze podatki - niech choć coś pożytecznego zrobią od czasu do czasu

Odpowiedz

k.k.

Czwartek, 2 lipca 2015, 15:34

@Krak

Ortografia! ...di szkoły marsz!

Odpowiedz

niewierny

Czwartek, 2 lipca 2015, 15:29

a skąd ta szkoła ma pieniądze?

Odpowiedz

Zuza

Czwartek, 2 lipca 2015, 14:45

Nareszcie!Smutno było patrzę jak popada w coraz większą ruinę.

Odpowiedz

Zuza

Czwartek, 2 lipca 2015, 14:43

Oh!!!Nareszcie!Smutno było patrzeć jak pałacyk popadał w coraz większą ruinę.

Odpowiedz

Krak

Czwartek, 2 lipca 2015, 14:41

Dlaczego po wyprowadce jednego urzytkownika , nikt nie opiekuje się obiektem, który ulega dewastacji.

Odpowiedz